Vlastníte v Chomutově byt nebo dům? V příštím roce zaplatíte na dani minimálně dvakrát tolik, co letos. Chomutov totiž novou vyhláškou zvýšil daň z nemovitostí. Začne platit od 1. ledna 2013 a město díky ní každý rok získá skoro 36 milionů korun navíc.

Město vyhláškou jednak sjednotilo velikostní koeficient, ale především zavedlo takzvaný místní koeficient. Tím se násobí celková platba majitele nemovitosti, v tomto případě zdvojnásobuje. Chomutov zavedl koeficient ve výši 2 (město mohou podle zákona daň až zpětinásobit).

Zastupitelé také zřídili speciální fond, do kterého výtěžek z daně půjde a za kterého pak bude město uvolňovat peníze na rozvoj a údržbu chodníků a silnic.

Potřebujeme peníze

Důvod ke zvýšení daně je prostý město potřebuje peníze. Podle mluvčí Šárky Schönové chce město získat dodatečné prostředky pro svůj rozvoj. Ekonomové, kteří předkládali vyhlášku zastupitelům, to podali příkřeji. „V případě, že nedojde k zavedení místního koeficientu, nebudou městu pro jeho další rozvoj zbývat téměř žádné prostředky,“ napsali přímo.

Přiložili k tomu také zajímavou tabulku možného vývoje. Bez zvýšení daně by byl Chomutov do tří let teoreticky bez volných prostředků, byť do té doby by zřejmě nějaké našetřil z běžného hospodaření. Se zvýšenou daní na tom bude mnohem lépe, volné finanční prostředky se budou v následujících letech pohybovat v rozmezí od 26 do 52 milionů korun.

Koupili si byty, teď je vyjdou dráž

Nejvíc město na dani z nemovitostí vybere za průmyslové stavby a stavby pro podnikatelskou činnost, největší navýšení ale čeká majitele bytů, a to o 157%. Znamená to řádově stovky korun (viz infobox).

Kolik zaplatíte za svůj byt?
Majitele bytů čeká největší navýšení, protože kromě dvojnásobku za místní koeficient se zvýšil (sjednotil na úroveň ostatních staveb) také koeficient velikostní. Pro příklad: Za byt velikosti 78 m2 nyní plátce v Chomutově platí 644 Kč. V roce 2012 zaplatí stejně, od roku 2013 zaplatí finančnímu úřadu (a potažmu městu) 1656 Kč.

To byla také jedna z věcí, která se nelíbí opozičním zastupitelům z PRO Chomutov.

„Město víceméně donutilo většinu obyvatel koupit si své byty do vlastnictví, tak z nich udělalo majitele nemovitosti a tím pádem plátce daně,“ poukazuje na svém blogu jeden z nich, Jan Hartman.

Podle něj vypadá zřízení fondu jako bohulibý záměr, který by byl ale zbytečný, kdyby město „nenacpalo peníze do projektu na Vinohradech“.

Nákladná stavba

Pravdu má v tom, že je to především stavba velkého areálu na Zadních Vinohradech, která městský rozpočet vysává. Většina peněz na něj jde sice z dotací, ale i spoluúčast města je v řádu stovek milionů.

Do toho je nutné započítat také „drobnější“ výdaje třeba na splátky úvěru nebo zvyšující se náklady oproti původnímu zařízení (například zimní stadion).

Na areál šly peníze za prodej starého stadionu, padne na něj také devadesát ze 150 milionů, které město našetřilo za minulá léta.

Spíše vedlejší důvody jsou také čím dál více práce pro stát, kterou město nedostává zaplaceno nebo výpadek v příjmech za automaty, kdy provozovatelé využili mezeru v zákoně a z dvaceti milionů se na poplatcích vybral jen zlomek.

Vyšší daň? Jinde už ji mají pár let

Nutno však také říci, že město nesahá ke kdovíjak radikálnímu kroku, jak by se na první pohled mohlo zdát. Stovky obcí v republice, mezi nimi například i Jirkov či Kadaň, daň stejným způsobem zvýšila už v roce 2009, hned jak to umožnil zákon.

Chomutovští zastupitelé dostali návrh na zvýšení daně už loni v létě, tehdy však ještě neprošel. Koncem roku už ano.