Novela zákona o místních poplatcích zrušila poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů tak, jak byl známý posledních zhruba dvacet let. Nově si obce můžou zvolit ze čtyř systémů způsobů zpoplatnění odpadů. Chomutovští zastupitelé na doporučení radních rozhodli o zachování paušálního poplatku.

„Ač obec nemusí výši poplatku zdůvodňovat, může jej stanovit v maximální výši 1 200 korun na obyvatele. Předložený návrh vychází z kalkulace skutečných nákladů na odpadové hospodářství ze strany technických služeb a města,“ nastínil hlavní ekonom města Jan Mareš. Ta vychází na 804 korun na osobu, v návrhu byla částka zaokrouhlená na rovných osm set.

Ke zvýšení poplatku město vedly zvýšené náklady na svoz a likvidaci odpadu včetně investic do této oblasti. „Meziročně jsme navýšili počet odpadových nádob o 560 kusů, v některých ulicích se zvýšila intenzita svozů a schválili jsme pořízení speciálního svozového auta k podzemním kontejnerům, které bude stát zhruba 7 milionů korun,“ shrnul důvody primátor Chomutova Marek Hrabáč (ANO). K tomu se ale druží další skutečnosti, jako jsou zvýšené ceny energií, které se do odpadového hospodářství také promítají, nebo likvidace černých skládek.

Chceme CHKO Krušné hory.
Rýsuje se podoba možné CHKO Krušné hory. Následovat budou „spanilé“ jízdy

Město podle primátora platí za svoz odpadu zhruba 36 milionů ročně, přičemž od značného podílu obyvatel se poplatek nedaří vybrat. Neplatiči tvoří zhruba 17 procent. Přesto se například opoziční hnutí PRO Chomutov ke zvýšení poplatku stavělo zdrženlivě. „Paušální poplatek dopadá obecně více na ty, kteří jsou v sociální nouzi,“ poukázal předseda zastupitelského klubu Marian Bystroň. „V tuto chvíli na ně dopadne spousta zdražení a riskujeme, že posuneme více lidí k tomu, že se ocitnou v situaci neplatičů,“ upozornil.

Zastupitelé odsouhlasili nový poplatek většinou svých hlasů s tím, že vícečlenné rodiny, které budou více finančně zatížené, mohou platit čtvrtletně.

Chomutované navýšení silně komentovali na sociálních sítích, kde často uváděli, že přestanou třídit odpad. „To je síla, takže odteď nic třídit nebudu, natož vymývat,“ vzkázala například Pavlína Protivová. „Hlavně, že ten odpad není kam dávat, popelnice jsou pořád plné,“ doplnila. „Od té doby, co zvýšili poplatek, netřídím,“ uvedl také Vladimír Tesař.

Zcela oproštění od poplatků za odpad byli Chomutované v roce 2018. Následně byl zavedený ve výši pět set korun a v tomto roce se zvedl na šest set. Zvýšený byl kvůli nesnázím v příjmové stránce rozpočtu města, které přišly spolu s koronavirem. I za této situace město službu dotovalo, a to zhruba sto korunami za osobu.