„Provoz jednotlivých oddělení chceme rozjíždět postupně. Rádi bychom, aby byla všechna otevřená do konce příštího měsíce,“ uvedl ředitel chomutovské nemocnice Michal Zeman.

Nový pavilon urgentního příjmu bude slavnostně otevřený v pondělí 25. března. Den otevřených dveří, na který je zvána široká veřejnost, je plánovaný na 26. března od 14 do 18 hodin.

Nový pavilon nechala postavit společnost Krajská zdravotní, jíž nemocnice patří, aby se zkvalitnila péče o pacienty. Finální účet dosáhl 868 milionů korun. K budově patří nadzemní koridor, který spojuje pavilon s porodnicí a veškerými interními obory. Stavba je kompletně dokončená, pracovníci už jen vysazují zeleň před vchody, navážejí a montují nábytek a leští skleněné tabule.

Budova má dva vchody. Z Beethovenovy ulice do ní budou směřovat sanity a z Edisonovy ulice mají přicházet pacienti, kteří dorazili s akutními potížemi po vlastní ose. Odsud je bude zdravotnický personál posílat na příslušná oddělení, případně je na místě vyšetří a rovnou přivolá odborného lékaře.

Chomutovská nemocnice dosud neměla žádné jednotné příjmové místo, odkud by byli pacienti směrovaní dále. Ti proto přicházeli na jednotlivé ambulance na základě vlastního laického úsudku. „Díky tomu, že budeme mít systém třídění těchto pacientů, zlepší se kvalita rozhodování. Bude medicínsky správnější,“ ocenil ředitel nemocnice.

Kadaň. Ilustrační foto.
Rychtářský meč i gotický oltář. Kadaň žádá kraj o vrácení historických předmětů

Příchozí současně najdou daleko větší pohodlí. „Pro pacienty, kteří budou přicházet v době ústavní pohotovostní služby – tedy mezi 15.30 a 7. hodinou, bude prostředí mnohem komfortnější,“ uvedla hlavní sestra nemocnice Jana Rejhonová. „Před nimi bude svítit jedna velká krásná budova, kde se o ně postaráme, ať už je bolí cokoli,“ ujistila.

Do pavilonu se přestěhují také intenzivní lůžka a současně tam přejdou veškeré chirurgické obory s nejmodernějším vybavením. Vybrané operační úkony bude možné díky kamerám přenášet dále a pracoviště v rámci chirurgických oborů tak využívat jako výukové.

Podle ředitele nemocnice Michala Zemana, je vybudování nového pavilonu důležitým krokem, který ale nesmí zůstat osamocený. „Máme generel, podle kterého chceme nemocnici dále rozvíjet. Naplánováno máme dalších pět šest pavilonů v příštích 13 letech,“ připomněl. Plán obsahuje například nový pavilon chirurgických oborů, péče o matku a dítě nebo stále žádanější paliativní péče. Investice by ale musely plynout rychleji než dosud. Poslední velká akce proběhla před třiceti lety a týkala se výstavby pavilonu D, kde je porodnice.

Mohlo by vás zajímat: Herní šílenství. Festival deskovek přivedl do Chomutovské knihovny na tisíc lidí

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová