Poté, co byl v březnu pavilon slavnostně otevřen, probíhaly poslední přípravné práce. Ostrý provoz zahájil urgentní příjem v pondělí 22. dubna, nyní již tedy chodí pacienti do dveří nového pavilonu. „Na urgentní příjem se pacienti dostanou dvojím způsobem. Část je vyhrazena příjmu pacientů dovezených zdravotnickou záchrannou službou, opačná strana budovy je určena pacientům, kteří přijdou takzvaně po svých. Nová budova chomutovské nemocnice má dva vchody. Z Beethovenovy ulice do ní budou směřovat sanity a z Edisonovy ulice mají přicházet pacienti, kteří dorazili s akutními potížemi po vlastní ose," uvedla Petra Roubíčková, mluvčí Krajské zdravotní, do níž chomutovská nemocnice patří.

A proč nový urgentní příjem, který je v Chomutově zcela novým oddělením? „Základní filozofií urgentního příjmu je, že pacienti se dostanou v nemocnici na jedno místo, a to bez ohledu na závažnost pacientova stavu, odsud je zdravotnický personál posílá na příslušná oddělení, případně je na místě vyšetří a rovnou přivolá odborného lékaře. Centrální urgentní příjem zásadním způsobem zlepšuje příjem pacientů a rychlost poskytované péče," vysvětlila Roubíčková.

V novém pavilonu ale není jen urgentní příjem, ale také moderní operační sály, centrální sterilizace, anesteziologicko-resuscitační oddělení a jednotka intenzivní péče. A v Chomutově mají i další investiční plány.

Pavel Kaiser ukazuje prosklený včelín, ve kterém hosté mohou sledovat počínání včel.
Včelí lázně u zříceniny hradu Hasištejn. Včelař tam vytvořil medový glamping

„Zajímavostí otevřeného pavilonu je jeho propojení s původní zástavbou, kde jsou umístěny interní a chirurgické pavilony v podobě nadzemní kryté lávky, 140 metrů dlouhé, aby bylo mezi objekty možné procházet suchou nohou. Na ni by také měly navazovat v budoucnu další nové pavilony – asi nejblíže jsme stavbě bloku chirurgických oborů,“ vyzdvihl přednosti nového pavilonu a představil plány ředitel chomutovské nemocnice Michal Zeman.

„Máme generel, podle kterého chceme nemocnici dále rozvíjet. Naplánováno máme dalších pět šest pavilonů v příštích třinácti letech,“ připomněl Zeman. Plán obsahuje například nový pavilon chirurgických oborů, péče o matku a dítě nebo stále žádanější paliativní péče.

Celníci při kontrole v Chomutově našli nelegálně provozované kvízomaty.
V Chomutově objevili nelegální hernu. Kvízomaty i peníze celníci odvezli

A co na nový pavilon říká veřejnost? Většina ho vítá. „Je jen dobře, že se nemocnice modernizuje," uvedla Lucie Urbanová. „Je to moc pěkné. Určitě je dobře, že se to udělalo. Pacienti i doktoři jsou určitě raději v novém než ve starých budovách," přidala se Eva Šilhanová. Někteří oslovení podotýkají, že budovy nejsou vše, velkou váhu dávají kvalitnímu personálu. „Pavilon je super. Ale hlavní je, aby tam byli kvalitní doktoři a personál, snad se to podaří," svěřila se Linda Koláčková. Dobrou kvalitu zdravotnické péče Krajská zdravotní dlouhodobě deklaruje.

Náklady na nový pavilon přesáhly 880 milionů korun. Z Evropy přišla dotace 150 milionů, část peněz poskytl Ústecký kraj. Na investici si také Krajská zdravotní vzala úvěr.

Mohlo by vás zajímat: Ještě měsíc a Kamencové jezero bude mít záložní přívod vody. Trvale

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová