„V současné době probíhá proces schvalování smlouvy o společném zadávání mezi Správou železnic a městem, jejíž uzavření je důležitým milníkem ve vzájemné spolupráci,“ přiblížil vývoj mluvčí státní organizace Správa železnic Dušan Gavenda. „Souběžně s tímto procesem se připravuje zadávací dokumentace architektonické soutěže, včetně mapových podkladů a ve vzájemné koordinaci s investičními záměry Chomutova v dotčeném území,“ doplnil.

Práce na dalším stupni dokumentace bude možné zahájit až po ukončení architektonické soutěže. Pravděpodobně se tak stane v první polovině příštího roku. „Jednání s vlastníky nemovitostí potom odhadujeme na druhou polovinu roku 2026,“ poznamenal mluvčí.

Výstavba nového nádraží v blízkosti autobusového nádraží a supermarketu Lidl ve Wolkerově ulici by měla začít za čtyři roky. Konečný harmonogram prací však bude závislý také na postupu majetkoprávního vypořádání, povolování stavebního záměru a dalších faktorech, jako je například sladění výluk nebo jiných staveb v oblasti. Náklady Správa železnic odhaduje na 5,48 miliardy korun.

Vítání občánků. Ilustrační foto.
Vítání občánků v Chomutově bude i letos. Magistrát prozradil čerstvé termíny

Současné hlavní nádraží dávno nesplňuje aktuální nároky. Pro cestující je problém, že jsou nástupiště sypaná, takže lidé musí přecházet koleje. Leží také stranou centra. Vzdálené je zhruba 600 metrů vzdušnou čarou od místa, kde má vyrůst jeho moderní verze. Ta bude mít bezbariérově řešenou nádražní halu, změní se také napájení soustavy trakčního vedení a dojde k celé řadě dalších stavebních úprav.

Co bude s původní nádražní budovou zatím není jasné. O pozemky má zájem město, záleží ale na podmínkách, za jakých by je mohlo získat.

Mohlo by vás zajímat: Vrátí se sv. Ignác i andělé. Kostel v Chomutově získá obrazy jako před sto lety

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová