Do světa vystřelila zpráva o filmařské lokaci měsíce. Tou jsou bývalé lázně v centru Chomutova.

Opuštěná rozlehlá budova z 80. let minulého století má syrové kouzlo a s tímto vědomím ji do své exkluzivní nabídky zahrnula filmová kancelář Czech Film Commision. Ta napojuje především zahraniční filmaře, ale i ty české na lokální partnery a místní úřady.

„Každý měsíc vyhlašujeme jednu lokaci, která je něčím nová a zajímavá. Nemá smysl nabízet například zámek Hluboká, ovšem budova před rekonstrukcí je parádní, protože tam nebudou koukat filmařům na prsty památkáři. Není to tedy nutně o kráse, ale o využitelnosti," uvedla pro Chomutovský deník vedoucí filmové kanceláře Ludmila Claussová. Podle ní jsou chomutovské lázně s jejich rozlehlými terasami, roky nenapouštěným bazénem a podzemní strojovnou s železnými rošty ideální. „Na chomutovských lázních je navíc skvělé, že jsou v majetku města, které je vstřícné a připravené spolupracovat s filmaři," chválí si.

Bývalé lázně jsou dlouhodobě žhavým tématem. Minulé vedení města počítalo s jejich demolicí, to současné naopak usiluje o to, aby se pro unikátní stavbu našlo plnohodnotné využití a byla zrekonstruovaná.

Než se tak stane, je tu možnost, že ji využijí kreativci a filmoví tvůrci, kteří tak přitáhnou k Chomutovu žádoucí pozornost.

„Jsme připraveni vyjít filmařům vstříc, ať už jde o součinnost úředníků, zajištění potřebných povolení, pomoc se zajištěním ubytování či vytipování dalších místních lokací," uvedl primátor Chomutova Daniel Černý. „Městské lázně jsou téměř nekonečně adaptovatelným prostorem, který ale i ve stávající podobě nabízejí obrazově atraktivní scény," doplnil.

KATALOG PRO FILMAŘE

Nejen městské lázně, ale i další místa Chomutova a jeho okolí by mohla zaujmout filmové tvůrce. Úředníci magistrátu totiž právě pracují na katalogu lokací, který dají k dispozici filmové kanceláři Ústeckého kraje i společnosti Czech Film Commision. Dokončená má být během několika týdnů.

„Vybíráme místa, o která by filmaři mohli mít zájem. Může se tam objevit třeba Bezručovo údolí, náměstí 1. máje, nebo specifická místa jako je vydlážděná cesta k zahradnictví," uvedl mluvčí magistrátu Jan Rödling. Největšímu zájmu se ale těší bývalé průmyslové objekty. „Jde o brownfieldy, jako jsou právě lázně," upřesnil mluvčí.

Působivé fotografie bývalých městských lázní zaujaly koordinátory filmové kanceláře natolik, že se na ně chtějí příští týden přijet podívat osobně.

Mušketýři BBC v chomutovském bazénu…Mnozí diváci to nevědí, ale interiéry bývalých městských lázní v Chomutově už měli možnost vidět na obrazovce. K natáčení seriálu Tři mušketýři je totiž před pár lety využila britská BBC. Tvůrci nechtěli riskovat život a zdraví pětadvacetiletého představitele d´Artagnana - Luka Pasqualina, proto byly hlavní scény, kdy se potápěl tunelem, aby se dostal do studny, natočené právě v chomutovských lázních.
Lázně jako působivou kulisu využívají také fotografové a organizátoři kulturních akcí. V létě se tam konal festival výtvarné, hudební, literární a filmové tvorby a umění performance - Obnaženi.