„Po měsíční výzvě se přihlásilo a splnilo potřebné podmínky pro zařazení do registru deset občanů,“ uvedla mluvčí magistrátu Šarka Schönová.

Z těchto „deseti statečných“ vylosuje počítač vždy jednoho občana a náhradníka, kteří dohlédnou na konkrétní výběrové řízení. „Ihned po skončení jednání rady proběhlo losování prvního občana, který bude dohlížet na výběrové řízení, ve kterém se bude vybírat zhotovitel letního stadionu s tréninkovým zázemím,“ uvedla mluvčí města.

Radnice považuje počet deseti přihlášených za dostatečný. „Počet přihlášených plně odpovídá našemu předpokladu ze zkušeností z různých veřejných projednávání. Přihlásili se ti, kteří nechtějí jen kritizovat, ale s městem spolupracovat,“ uvedla Schönová. Podle ní je množství lidí v registru dostatečné pro všechna výběrová řízení města.

Zavedení novinky schválilo město teprve v srpnu. Dohled „člověka z lidu“, který bude mít poradní hlas, má pomoci zprůhlednit výběrová řízení.

Ovšem netýká se například prodeje či pronájmu městského majetku, kvůli čemuž byla chomutovská radnice několikrát kritizována, například v případě pronájmu Kamencového jezera.