Město v minulosti nabízelo areál k pronájmu. Nikdo budovu náročnou na provoz i nákladnou na spotřebu energií nechtěl, a to ani za symbolickou korunu ročně. Rozhodnuto už bylo o bourání, řešily se jen technické detaily.

Pak ale přišly volby a radnici ovládlo hnutí PRO Chomutov se svými koaličními partnery. A nové vedení chce podle mluvčí chomutovského magistrátu Šárky Schönové prověřit všechny možnosti, které by mohly přispět k oživení objektu.

Workshop přímo v lázních

A právě hledání možnosti, jak budovu zachránit, se má věnovat plánovaný workshop. Ten se uskuteční 28. května od 15 hodin. „Cílem je získat od občanů města co nejvíce podnětů a nápadů pro využití objektu," uvedla Schönová. Akci zahájí vystoupení architekta a publicisty Adama Gebriana a připojí se i další odborníci. A aby se nemluvilo jen obrazně, workshop se uskuteční přímo v areálu lázní.

Hnutí PRO Chomutov, které teď vede koalici na radnici, v minulosti v roli opozice demolici kritizovalo. „Zničených budov má Chomutov ve své historii, bohužel i té nedávné, více než dost," řekl primátor Daniel Černý (PRO Chommutov). „Chceme dát městským lázním ještě šanci a byli bychom velmi rádi, kdyby nám občané pomohli najít řešení, které by umožnilo smysluplné, originální a ekonomicky racionální využití objektu."

Za poslední roky ožily jen muzikou

Městské lázně v centru Chomutova byly 80. letech minulého století jedním z nejmodernějších sportovních areálů na severu Čech. Ke školnímu výcviku, vrcholovým i rekreačním plavcům sloužily přes 30 let. V roce 2012 je ve čtvrti Zadní Vinohrady nahradil akvapark. Opuštěné lázně pak ožily jen jednou, když se tu pořádal jeden z ročníků nezávislého hudebního festivalu Cumbajšpíl.

Lázně už mohly jít k zemi. Demolice se odkládala jen proto, že je v nich umístěná trafostanice a výměník. Ty rozvádějí elektřinu a teplo do okolních budov včetně divadla a tak se řešila jejich složitá překládka.