Řecká bohyně moudrosti Pallas Athéna shlížela kdysi na studenty i na celé město z vršku, kde gymnázium stojí. Tři a půl metrová socha se tyčil nad hlavním vchodem do školy a možná se bude tyčit zas.

Bronzová socha dopadla neslavně. Podobně jako jiné skončila v tavicí peci na začátku druhé světové války. Paradoxně samo tehdejší vedení gymnázia ji říšské armádě poskytlo. Samozřejmě kvůli kovu, ze kterého se vyráběla děla.

Bohyně Pallas Athéna byla v řecké mytologii dcerou nejvyššího boha Dia Je to bohyně moudrosti a vědění, ale také vítězné války, ochránkyně statečnosti, práva, spravedlnosti a umění.
Bývá zobrazována někdy v dlouhé říze, většinou však ve zbroji. Na hlavě nosila přilbici, v pravé ruce měla kopí, v levé štít a na něm připevněnou hlavu hrůzné Medúsy. Často ji provázela sova, symbol moudrosti. Více si o této řecké mytologické bytosti můžete přečíst ZDE.

To současné vedení dělá naopak vše proto, aby se symbol moudrosti na průčelí budovy vrátil. „O té myšlence se mluví už dlouho, někdy více, někdy méně. Já jsem se rozhodl ji oprášit a dotáhnout do konce,“ říká ředitel gymnázia Jaroslav Zahrádka (více v rozhovoru dole).

Škola založila speciální konto a vypsala veřejnou sbírku, ze které chce zaplatit vytvoření i instalaci nové sochy. Nespěchá na to, sbírka může trvat až tři roky. Lidé mohou přispět buď přímo na konto 20300297/0100 nebo do kasičky ve škole nebo na sekretariátu školy, kde se zapíší do sběrné listiny.

Organizátoři chystají všechny významější dárce zveřejnit v publikaci, kterou škola k příležitosti vztyčení sochy připravuje. Pokud by nějaký štědrý donátor přispěl opravdu velkou sumou, jeho jméno by nesla i cedulka na soše.

Sbírka byla vyhlášena prvního ledna, současný stav je sedm tisíc korun (stav lze sledovat i v pravém sloupci na webových stránkách gymnázia - ZDE). Zatím se o ní moc neví, do její propagace se chce gymnázium ještě pořádně obout. Například na svém 1. reprezentačním plese pro absolventy, který proběhne v březnu v městském divadle.

Ředitel: Nemusí být ze zlata, ale chceme vybrat dost

Když nastoupil do čela školy, chopil se Jaroslav Zahrádka myšlenky obnovit sochu Athény hodně aktivně. Sní o tom, že se ve sbírce povede vybrat půl milionu korun.

Kde se vlastně ta myšlenka vzala?
Na gymnázium jsem nastoupil jako učitel v roce 1992 a už tehdy se o tom mluvilo. Někdy více, v posledních letech spíš méně. Jako ředitel jsem se rozhodl ji oprášit, abychom měli symbol soudržnosti a sounáležitosti se školou.

Proč ale přímo sbírka?
Vždycky se naráželo na fakt, že gymnázium nemá dost peněz. Což nemá. Také proto jsme se rozhodli vyhlásit veřejnou sbírku, to je jediná možnost.

Máte představu, jak by socha měla vypadat?
Nechceme, aby nutně vypadala jako ta původní, vlastně by to ani moc nešlo. Dochovalo se jen málo fotografií, detailní skoro žádné. Ale jak bude velká a z jakého materiálu, to bude záležet na tom, kolik se vybere peněz. Dá se pořídit za 150 tisíc i za milion.

A vy máte nějakou představu o částce?
Ta moje je, že by se vybralo půl milionu korun. Socha neude ze zlata, ale z materiálu, který rozhodně vydrží napořád a nepoškodí se.

To není málo. Jak dlouho bude sbírka probíhat?
Ze zákona je maximální doba tři roky. Pak se možná může obnovit, ale spíš to vidím tak, že nejpozději po třech letech sečteme peníze a pořídíme sochu podle toho, kolik budeme mít. Rozhodně chceme vybrat dost, abychom měli možnost vybírat z různých návrhů.