Zásadní řez čeká betonový komplex z dob socialismu na sídlišti Zahradní. A není to obrazně myšlený řez, město chce areál rozpůlit. Doslova.

Nakonec podívat se můžete na malý obrázek u tohoto článku nebo na zvětšeninu na straně tři. Jde o vizualizaci architektů z místní kanceláře Regionstudio. Takhle by měl komplex vypadat zhruba za rok.

Architekti a zástupci města představili projekt na veřejném setkání, kam dorazilo asi čtyřicet lidí ze sídliště.

Městská a soukromá půlka

Architekt Rudolf Wiszczor z chomutovské kanceláře Regionstudio na setkání s lidmi ze Zahradní představuje projekt přestavby KASSu.Město v úrovni bývalého kina Mír vybourá pás uprostřed a rozdělí pasáž na dvě části. Mezi nimi vznikne průchozí prostor i místa na parkování. Velkých úprav se dočká také okolí stavby, především té, kde je dnes pošta a kulturní dům. Upraví se vstupní cesty, parkovací místa, přibude tu zeleň.

Demolice, která bude probíhat od listopadu až do poloviny příštího roku, mimo jiné oddělí městskou část objektu od soukromé. „Snažili jsme se přesvědčit majitele spodní části komplexu, aby se k našim aktivitám přidal, určitě by na tom vydělal. Bohužel bez odezvy," lituje architekt Rudolf Wiszczor (na snímku vpravo).

Co všechno bude uvnitř městské části komplexu, o tom se ještě jedná. Pošta by měla zůstat zachovaná, uvažuje se o pobočce knihovny a městské policie, diskotéka (dnes Sluníčko) by se měla přestěhovat do zadní části budovy.

Ovšem, pozor! Tohle je pouze první část projektu, která upravuje hlavně okolí komplexu. Stát bude okolo sedmdesáti milionů korun, ale vnitřek budovy zatím zůstane víceméně stejný. Včetně zdevastované pasáže, kterou lidé tolik kritizují. Dobrá zpráva je, že by měla do budoucna zmizet. Všechny provozy by pak měly vstup zvenčí budovy.

Jenže na to ještě projekt není, zatím jde spíš o myšlenku. Záležet bude také na tom, zda se na projekt sežene dotace. Na setkání s lidmi ze Zahradní se v této souvislosti zmiňoval rok 2017.

Přístupnější hřiště, nový kruhák, zrušený podchod…

Architekti však představili ještě několik dalších, konkrétnějších, plánů na další roky. Například rekonstrukci betonové zdi, která rozděluje svah mezi horní částí sídliště a školním hřištěm. V plánu je vybudovat podél zdi na úrovni hřiště dlouho pergolu zarostlou zelení, pod níž by byly další herní prvky pro menší děti. A také věž s kruhovým schodištěm, po němž by se dalo na hřiště sejít právě ze sídliště.

Řadu lidí zaujala zmínka o kruhovém objezdu, který se do budoucna plánuje na velké křižovatce pod zdravotním střediskem, stejně jako návrh na přesunutí zastávky MHD ve směru do Chomutova blíž ke kulturnímu domu. Tím pádem by měl zaniknout také dnešní podchod mezi zastávkami. Uvažuje se také o zúžení silnice, aby tak nelákala k rychlé jízdě.

Zajímavosti z demolice a rekonstrukce
Kulturní dům bude po dobu demolice uzavřený. Má totiž vzduchotechniku pod bývalým kinem Mír, které se bude bourat. Místní se při setkání ptali, kde se budou konat kulturní a společenské akce (taneční Večerníčky, zkoušky souborů), o tom se však zatím jedná.

Architekti chtěli travnaté okolí budovy udělat kopcovitější, nakonec se z vrchů staly jen vršky. Bylo to kvůli omezení ze strany společností, kterým pod zemí vedou nejrůznější inženýrské sítě. „Je jich hodně, museli jsme jich oslovit na čtyřicet různých společností," prozradil architekt Rudolf Wizsczor.

Místní se ptali také na to, jak bude řešený přístup do školy. Děti se prý totiž bojí chodit podél zadní části KASSu, hlavně kvůli hospodě na rohu a vyšlapaly si cestu v kopci, podél škody. Architekti navrhli tuhle vyšlapanou cestu „zlegalizovat", tedy udělat z ní normální chodník. Hned pak ale museli po upozornění ředitelky mezi cestu a okna školy přimalovat keře, aby školáci při cestě domů nerušili výuku ostatních.

Chomutovský deník chystá na začátek prosince s architekty z kanceláře Regionstudio obsáhlejší rozhovor. Jak dobře prostor znají? Co všechno při zpracování studií brali v potaz? A jak se na dnešní sídliště dívají? Dozvíte se v Chomutovském deníku!