Nejen zajímavé myšlenky mohou najít čtenáři v chomutovské knihovně. Nabízejí tam také rostlinné dary: osivo v bio kvalitě v právě založené semínkovně. Lidé si z ní mohou bezplatně odnést semena a poté, co vypěstují rostliny, přinést novou sklizeň semínek. Ta zase poslouží někomu jinému.

S nápadem založit v chomutovském Středisku knihovnických a kulturních služeb semínkovnu přišla knihovnice Marcela Kufová. „Přišlo to od čtenářů knihovny, kteří u nás v naučném oddělení hledali literaturu o tom, jak množit vlastní semínka,“ prozradila knihovnice, kde se vzala inspirace. „Když jsem pak knihu objednávala na internetu, vykoukla na mě Iniciativa Semínkovna a nadchla mě,“ netajila se Kufová. Navrhla proto, aby svou krabici semínek nabízela i knihovna.

Ilustrační foto.
Umlátil někdo psa? Policie v Chomutově rozplétá znepokojivý případ

Zajímavou myšlenkou „nakazila“ i kolegy včetně ředitelky, která obratem zadala výrobu dřevěné krabice s přihrádkami pro sáčky s osivem a pravidly, za jakých podmínek si lidé smějí semínka odnést a jaká mohou darovat. „Například se tam nesmí objevit návykové látky a hybridní odrůdy,“ uvedla ředitelka Andrea Löblová.

Základ chomutovské semínkovny zatím tvoří jen několik druhů květin, jejichž semena přinesly knihovnice, jejich rodiny a přátelé. Zájemci tam najdou směs balzamíny, černuchu setou, které se lidově říká černý kmín a semena se využívají jako koření, a nocenku. „Mám ji od maminky. Květy rozkvétají večer a krásně voní,“ zmínila Marcela Kufová s tím, že na výběr je červená, růžová i se žlutými květy. „Od kolegyně budeme mít nejspíš také stévii,“ dodala.

Slavnost letos zaměřila svůj program na ty nejmenší. Koná se totiž těsně před Mezinárodním dnem dětí.
Sudy z Prazdroje, legrace v pěně. To bude Krušnohorský regiofest

O další růst a život semínkovny už se musí postarat sami lidé a sami nosit semena bylin, zeleniny a květin. Knihovníci nabídli základ včetně knih, jak si vypěstovat vlastní osivo.

Knihovna zůstává otevřená i dalším akcím spjatým s bio pěstováním. Například by bylo možné pořádat kurzy domácího semenaření, přednášky a debaty. „Záleží jen na tom, jestli lidé začnou semínkovnu aktivně používat,“ podotkla ředitelka. „Pokud to zafunguje a přijdou nejen čtenáři, ale i lidé zvenku, bude to motivace nabídnout jim něco dalšího,“ dodala.

Chomutovská semínkovna je přístupná každý den od pondělí do soboty v čase, kdy je otevřené naučné oddělení knihovny.

Semínkovny v Česku jsou zanesené do mapy Iniciativy Semínkovna, která vznikla před třemi lety na podporu svobodného sdílení osiva, semenaření a přírodního zahradničení. V Chomutově podle ní jiná semínkovna neexistuje. Například v Kadani ale pěstitelé mohou využívat semínkovnu v Čajovně Kašmír.