Po týdnech ticha je konečně jasné, kdo má velet na chomutovské radnici. Je to větší část původní koalice, tedy ANO 2011, KSČM a Nový sever. Chybí jen ČSSD. Na postu primátora má i v příštích čtyřech letech setrvat Marek Hrabáč, lídr vítězného hnutí ANO, místa dvou náměstků náleží Novému severu. 

Podle většiny zúčastněných byla jednání náročná a složitá. „Měli jsme více variant, tato se nám ale jevila nejbezpečnější. Spolupráci už máme vyzkoušenou. Máme také pohodlnou většinu dvaceti mandátů,“ zdůvodnil Hrabáč. 

Ve hře byla i spolupráce s PRO Chomutovem, tu ale „aňáci“ nakonec zavrhli jako nevyzpytatelnou. „Měli bychom s nimi devatenáct mandátů, uskupení pro nás ale bylo nesourodé, namíchané. Panovala obava, že by měla koalice jepičí život,“ vysvětil. Konečné rozhodnutí padlo až včera odpoledne po řadě jednání, která se s několika stranami táhla od rána.

Komunální a senátní volby 2018 v Chomutově.
Opakované volby v Chomutově nebudou. Hnutí stáhlo stížnost, dál ale protestuje

Své dojmy z povolebního vyjednávání zveřejnili na facebookových stránkách také Nový sever a komunisté. 

„Po složitých a náročných jednáních se všemi subjekty, které uspěly ve volbách, jsme se v uplynulých hodinách definitivně dohodli na koaliční spolupráci s hnutím ANO 2011 a KSČM,“ zveřejnil Nový sever vůbec jako první z trojkoalice. „V takřka totožné koalici, která fungovala v posledních dvou letech, bychom chtěli navázat na započatou práci, dokončit rozpracované projekty a prosadit maximum bodů z našeho programu,“ napsal dál. 

Pro komunisty bylo naopak letošní vyjednávání o tom, kdo povede Chomutov jednodušší, jak napsal  Jaroslav Komínek. 

„Tehdy nás oslovily všechny strany, které se do zastupitelstva dostaly. Jednali jsme s každým a řešili, co bude,“ napsal. „Po letošních volbách s námi odmítlo jednat místní sdružení Pro Chomutov. Nejednala s námi ani ODS a ani SPD, takže jsme se vlastně domluvili s těmi, kteří s námi jednali. ANO a Novým severem,“ dodal. 

Koalici, která ve značné míře kopíruje tu poslední, považuje za výhodnou. „Víme, do čeho jdeme, a můžeme dále pokračovat v započaté práci,“ je přesvědčený Komínek.

Náměstci z Nového severu

Podle předběžné koaliční dohody má funkce primátora nadále zůstat Marku Hrabáčovi (ANO). Pro místa náměstků počítá se dvěma členy Nového severu, současným náměstkem Davidem Dindou a nově Milanem Märcem. Ten má po Janu Marešovi (ČSSD) převzít gesci školství a sociální problematiku. 

V jedenáctičlenné radě by měl mít čtyři zástupce Nový sever, dva komunisté a pět ANO. 

Nové vedení města oficiálně potvrdí ustavující zasedání zastupitelstva 21. listopadu. Jedná se termín na samé hranici zákonem dané lhůty. 

Povolební vyjednávání trvalo více než měsíc a Chomutov je tak posledním z velkých měst okresu, kde dosud neměli „upečenou“ koalici. Důvodem nebyly jen variace spolupráce a slaďování programů možných spolupracujících stran. Zasáhla také stížnost pro neplatnost voleb, kterou podalo hnutí Pro Zdraví a Sport ke krajskému soudu. Dokud nebyla vyřešena, primátor podle zákona nesměl vyhlásit termín zasedání. Stížnost  nakonec stáhlo samo hnutí  6. listopadu.

Ilustrační foto
Tragédie v Chomutově. Za záchranu sebevraha zaplatil životem strážník