Úřad regionální rady regionu soudržnosti Severozápad poslal Chomutovu posledních zhruba 340 milionů korun z celkem 1,035 miliardy korun, které město získalo jako dotaci z Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad na financování staveb v kulturně sportovním areálu Zadní Vinohrady a vybudování infocentra v centru města. Radnice ale tvrdí, že částka není kompletní, chybí údajně 677 tisíc korun. Podala proto na úřad stížnost.

Stížnost na úřad regionální rady

Jak vznikl rozdíl mezi městem požadovanou a úřadem vyplacenou částkou, vysvětlil šéf ekonomického odboru chomutovského magistrátu Jan Mareš. „Lišíme se ve výpočtu, jehož podkladem jsou uznatelné náklady jednotlivých projektů a výše podílů finanční spoluúčasti EU či státu. Ty byly různé, například 85 procent, 45 procent či 7,5 procenta. Došli jsme k jiným výsledkům, závěry úřadu proto rozporujeme," uvedl.

Na peníze se čekalo rok

Na poslední splátky dotací čekaly Ústecký a Karlovarský kraj, města, obce i řada institucí, firem a podnikatelů více než rok. Proplácení příspěvků pozastavila Evropská unie kvůli problémům při rozdělování dotací, za něž odpovídal právě ústecký úřad regionální rady.

Zvažuje i soudní spor

Chomutov navíc přišel kvůli přerušenému toku peněz o necelé dva miliony korun. Město je muselo zaplatit na úrocích z revolvingového úvěru. V úvahu připadalo i soudní vymáhaní této částky po úřadu regionální rady. „Žalobu jsme dosud nepodali. Prioritou je nyní dořešit oněch chybějících 677 tisíc, na které máme podle našich podkladů nárok. Poté se uvidí," doplnil ekonom Mareš.

Dotace z ROP zatím ne

Areál v Zadních Vinohradech zahrnuje zimní stadion a tréninkovou halu, letní stadion pro fotbal a atletiku, oddychové a relaxační centrum s plaveckým bazénem a kulturně společenské centrum s kinosály a společenskými místnostmi.

Úřad regionální rady už vyhlásil dotační tituly z ROP Severozápad pro období 2014 2020. Chomutov zatím žádnou žádost o příspěvek nepodal. „Nenašli jsme pro nás vhodnou výzvu. Využíváme ale jiné zdroje, například státní fond životního prostředí. Z jeho dotace zateplíme školy," vysvětlil primátor Jan Mareš.

Dotace získala také Kadaň

Všechny dotace z ROP Severozápad už má na účtu také Kadaň. Příspěvky EU město získalo na zásadní stavební investice. Přijetí peněz za dokončené stavby potvrdil starosta Jiří Kulhánek. „Všechny dotace, včetně dvou zadržovaných, na něž jsme čekali více než rok, už máme na účtu. Celkem se jedná o 50 milionů korun. Peníze zahrneme do investičního rozpočtu na příští rok," upřesnil.

Městu chybí ještě poslední, desetimilionová splátka dotace. Získalo ji na vybudování nábřeží Maxipsa Fíka. „To je však v souladu s harmonogramem," doplnil Kulhánek.

Na investice 130 milionů

Na investice dá město v příštím roce 130 milionů korun, tedy třetinu rozpočtu. Školství získá 22,5 milionů korun, v této částce je i zateplení jedné základní a dvou mateřských škol. Dalších 40 milionů korun půjde na rekonstrukce silnic, chodníků a vybudování nových parkovacích míst ve třech sídlištích.

Z ROP bude náměstí

Z dotačního programu ROP Severozápad Kadaň nově požádá o příspěvek na úpravu Löschnerova náměstí. Investice si vyžádá zhruba 20 milionů korun. Projekt zahrnuje parkové úpravy včetně výsadby nových stromů, odstranění asfaltu z chodníků a jeho nahrazení pochozí dlažbou, vybudování odpočinkových a relaxačních prvků včetně laviček či do země zapuštěné ozdobné nádrže s tekoucí vodou. Součástí projektu je i řešení dopravní situace s cílem jejího zklidnění.

Löschnerovo náměstí, pojmenované po zakladateli moderní balneologie, město nechalo obnovit v roce 2009. Prostoru dominuje kamenná skulptura s pamětní deskou, upomínající na významného kadaňského rodáka.

V Kadani vybudují v budoucnu náměstí i v místě bývalého autobusového nádraží.

Kauza ROP SeverozápadProblémy s dotacemi začaly v březnu 2011. Šéfa úřadu regionální rady Petra Kušnierze a další čtyři lidi zatkla policie kvůli úplatkům při jejich rozdělování. Příspěvky schvaloval výkonný výbor, v němž zasedali politici z vedení Ústeckého i Karlovarského kraje, a to z ČSSD, ODS a KSČM. Na základě těchto událostí EU zastavila proplácení dotací a požadovala zaplacení korekce za už uhrazené chybné projekty.

Soud zatím pravomocně odsoudil na pět let jen Kušnierze. Loni v září pak ve vazbě skončili jeho nástupce, chomutovský zastupitel Pavel Karel Markvart (ODS) spolu s náměstkem tehdejší hejtmanky Pavlem Koudou (ČSSD). Jsou podezřelí ze zneužívání pravomocí či poškozování zájmů EU.