Sto dvacet osm buřinek letělo v nedělido vzduchu na oslavu nového českého rekordu. Na chomutovském náměstí vznikl v rámci tradičních slavností .

Okolo půl čtvrté se pod pódiem sešlo 128 lidí s buřinkami na hlavách, což byla podstata rekordu – nejvíc lidí v buřince na jednom místě. Typicky zakulacené pokrývky hlavy nebyl jen černé, ale i šedé, hnědé, zlaté či puntíkované. Jednu malou měl nasazenou i pes, ta se ale zřejmě do rekordu nepočítala.

Podobný rekord padl v Chomutově při slavnostech i vloni. Tehdy šlo o počet lidí v historických kostýmech na jednom místě. Na náměstí se jich sešlo přes devadesát.

Letošní slavnosti odstartovaly už v sobotu, davy lidí dopoledne proudily mezi jarmarkem na náměstí a výstavou veteránů na parkovišti Severočeských dolů. Těch tam bylo k vidění přes stovku – více než šedesát automobilů a na čtyřicet motorek. Méně zasvěceným jednotlivé vozy postupně představil konferenciér s mikrofonem. Zájemce pak v pravidelných intervalech vozil po městě oranžový dvojpatrový autobus.

Na náměstí se v sobotu i neděli hrálo, zpívalo a prodávalo o sto šest. Pivo za dvacet, klobása za čtyřicet, štěstí v obálce za patnáct nebo dvacet korun. A pak všechno možné od léčivých náramků přes ozdoby na zeď až po medovinu v asi čtyřiceti stáncích rozestavěných po celém náměstí.

Na své si přišly hlavně děti. Nejen u stánků s prodejním zbožím, ale také u divadelního pódia, na velkém dřevěném kolotoči uprostřed náměstí nebo u různých atrakcí. Malá Klárka Hřibová z Chomutova si nechala na obličej namalovat červenou berušku, šestiletý Kuba z Jirkova si zase vyzkoušel práci řezbáře. „Moc mi to nešlo,“ přiznal se, ale na tváři mu hrál úsměv.

I dospělí se pak bavili u soutěží, do kterých se v neděli odpoledne pustily týmy pod taktovkou jednotlivých radních. Mohli sledovat krkolomnou snahu soutěžících projet slalom na dřevěném kole s pošťáckou brašnou přes rameno či marné snažení jednoho z týmů u skládačky městské věže.

Rekord sice slavnosti úplně neukončil, ale po něm už se náměstí začalo pomalu vyprazdňovat. Drobné akce pod hlavičkou Chomutovských slavností se konají ještě celý týden. Uzavřou je závody dračích lodí na Kamencovém jezeře v pátek 1. května.

Ke zprávě je přiloženo video a také bohatá fotogalerie.