Knihy jízd, osvědčení o referentských zkouškách a smlouvy o využití služebních aut pro soukromé účely. To všechno chtějí vidět komunističtí zastupitelé, kteří se rozhodli zaměřit se na vozový park magistrátu.


„Dostali jsme upozornění, že není všechno v pořádku, tak si to chceme ověřit,“ říká předseda klubu zastupitelů KSČM Ladislav Drlý. Komunisté chtějí využít svých pravomocí zastupitelů, aby se dostali k informacím o chodu úřadu. Kontrolní výbor, kterému předsedali, se totiž rozpadl.


Při zasedání dokonce zmínil konkrétní vůz i konkrétní datum. „Zajímá nás například, kde bylo služební auto paní primátorky 25. května 2005,“ nechal se slyšet. Jde o den, kdy měla primátorka Ivana Řápková obhajovat svoji magisterskou práci na plzeňské fakultě a komunisté prý mají informace, že k cestě využila své služební auto.


Sama primátorka to odmítla už přímo na jednání zastupitelstva, kde Drlý svoji interpelaci předložil. „Vím, co je to za datum a služební auto jsem k cestě nepoužila. Všechny požadované dokumenty předložíme,“ reagovala krátce a věcně Řápková.


Jak Drlý dodal, komunisté chtěli nejprve informace získat anonymně, neveřejně. Prý proto, že chtěli chránit primátorku před hrozbou nepodložených spekulací. „Nejdřív nám pan Fiala (vedoucí kanceláře tajemníka – pozn.red.) všechny dokumenty přislíbil, dodatečně nám pak oznámil, že nám je nedá, že potřebujeme souhlas vedení města,“ postěžoval si Drlý. Podle něj tak úředník odepřel komunistům jejich právo na informace.


Podle Václava Fialy šlo o odlišný výklad termínů, který si uvědomil až po konzultaci se zákonem o obcích. „Pokud by šlo jen o podání informací z chodu úřadu, dostali by je. Zastupitelé ale požadovali kontrolu, a na tu právo nemají,“ obhajoval svůj postup.


Ohradila se také sama primátorka. „Když jste mě chtěli chránit, mohli jste přijít a zeptat se přímo mě a nehledat anonymně v dokumentech. Všechny papíry bych vám předložila,“ reagovala Řápková.


Vedení města má třicet dní na to, aby na interpelaci komunistů odpovědělo a předložilo všechny požadované dokumenty.