Kapka 97, občanské sdružení onkologických pacientů a přátel, nechává kolovat petici. Chce s její pomocí žádat o takřka nemožné. O obnovení biologické léčby rakoviny v chomutovské nemocnici.

Petiční archy se za poslední dva týdny ocitly ve většině měst a menších obcí Chomutovska. „Oslovili jsme totiž minulé pondělí primátora Chomutova Jana Mareše, zda by nás podpořil a petici předal jednotlivým starostům," uvedla předsedkyně sdružení Marcela Vörösová. Ten souhlasil a hlavám obcí ji poslal i s dopisem, kterým žádá o spolupráci.

Petičníci volají po obnovení bioléčby v nemocnici Chomutov. Zdejší onkologie totiž přišla v roce 2008 o statut onkologického centra, takže by lidé nemocní rakovinou, trpící zvracením a nevolnostmi, měli správně dojíždět do krajské nemocnice v Ústí nad Labem. Jen tam se smí aplikovat nejmodernější a nejúčinnější léčba, takzvaná biologická léčba. V Chomutově, kde je už jen detašované pracoviště, se dočasně aplikuje pouze díky výjimce, jíž se sice prodlužuje termín, ale může kdykoli skončit.

„Přestože i já dovedu pochopit argumenty ke koncentraci léčby onkologických pacientů do komplexních onkologických center, kde se soustřeďuje špičková léčebná technika, jsem přesvědčen, že lze aplikovat biologickou léčbu podáním vhodných preparátů i na erudovaném pracovišti chomutovské nemocnice. Takto tomu bylo ke všeobecné spokojenosti doposud," uvádí v dopise primátor. „Je zcela zbytečné pacienty zatěžovat transportem jen proto, aby spolkli prášek či dostali infuzi v kompletním onkologickém centru," je přesvědčen.

Problém je bohužel ještě širší. V současnosti má totiž namále i sama onkologie v krajském městě. I ta má statut prodloužen ministerstvem pouze do poloviny příštího roku. Pokud by o něj měla přijít, pak by pacienti museli dojíždět například do Prahy.

Nabízí se tak otázka, zda může být petice za bioléčbu v Chomutově úspěšná. „Víme, že se celkově jedná o velký problém, ale chceme, aby bylo o onkologických pacientech slyšet. Kdybychom mlčeli, vypadalo by to, že souhlasíme. Chceme, aby ministerstvo vědělo, že města a obce na Chomutovsku o biologickou léčbu stojí," vysvětlila předsedkyně Kapky 97.

Petiční archy podepsalo za uplynulé dva týdny na šest set signatářů. K dispozici budou na městských a obecních úřadech a oddělení onkologie chomutovské nemocnice ještě do 15. září, pak ji Kapka 97 doručí na ministerstvo zdravotnictví.

Lékaři v celém Ústeckém kraji ročně diagnostikují 5500 až 6 tisíc nových případů rakoviny. Léčbu v onkologickém centru Krajské zdravotní podstoupí za rok přes 3 tisíce pacientů.

Kde petiční archy najdete:

v centru Kapka 97, poliklinika Chomutov, přízemí chodba E, dveře. č. E112

v čekárnách oddělení onkologie

v čekárně ozařoven oddělení onkologie

v recepci radnice na náměstí 1. máje

v recepci budovy magistrátu na Husově náměstí