Všechny kamery na dohled od škol budou prioritně sledovat hlavní vstupy. Dopomohl k tomu týden starý případ, kdy tři opilci s vypuštěným bojovým plemenem psa blokovali školáky, kteří chtěli jít domů. A završil ho nedokonalý zásah městské policie.

Agresivní muži před školou

Minulé pondělí krátce před polednem obsadili plochu před vchodem do základní školy na Zahradní tři rozjaření muži. Pobíhali tam v rozepnutých košilích a se psem na volno a hledali, jak by vybili svou energii.

„Nevím, jestli byli opilí, nebo zfetovaní. Raději jsme ale stáhli žáky, kteří měli jít domů, do vestibulu. Já šla ven a požádala výtržníky, aby opustili pozemek školy," popisuje ředitelka školy Libuše Slavíková, jak se snažila zakročit proti někdejším žákům školy, dnes dospělým, více než dvacetiletým mužům. Zasypali ji ale nepublikovatelnými nadávkami. Zavolala proto strážníky, aby je vykázali. Než hlídka přijela, stáhli se pod hlavní schodiště do školy, kde je venkovní posezení baru Kobra. Tam je také černí šerifové legitimovali.

Sotva odjeli, muži se opět přesunuli před hlavní vchod do školy, kde provokovali stavebníky pracující na zateplení budovy. Jednomu z nich dali výtržníci pěstí, což neušlo dalším školákům, kteří opět raději obsadili vestibul školy. Ředitelka volala strážníky podruhé.

Tentokrát přijely dvě hlídky. Dva z mužů zamířili i se psem do pasáže v někdejším Kulturním a společenském středisku (KASSu), což neuniklo kameře, takže obě hlídky obsadily východy a dotyčné uvnitř odchytily. Legitimovaly je a prověřily majitele psa, který byl od vlastního „miláčka" pokousaný. Pouze v jeho případě padla pokuta ve výši pět set korun, protože strážníci zjistili, že psa nemá hlášeného a neplatí poplatky. Zodpovídat se bude u přestupkové komise magistrátu.

Ani tím ale věc neskončila. Zatímco kamera hleděla ke vstupu do KASSu, kde se výtržníci naposledy ochomýtali, ti se kolem půl čtvrté, kdy stavaři odcházeli domů, opět stáhli ke škole. Posedávali tam na zídce a obcházeli lešení. Řemeslníci měli obavy z dalšího střetu, tentokrát se ale vše obešlo v klidu.

Městská policie uznala chybu

Vedení školy vnímá záležitost ze strany městské policie jako nedotaženou. „Nelíbí se mi, že bychom měli každou hodinu volat strážníka, ačkoli je prostor snímaný kamerou," zlobí se Libuše Slavíková. „Policisté věděli o prvním i druhém incidentu, věděli také to, že ti muži z místa neodjeli. Mohli tedy předpokládat, že se vrátí před školu," dodává.

Za pravdu jí ve všech směrech dává i vedení městské policie, které nechalo případ prošetřit. „Došli jsme k závěru, že jde o selhání jednotlivce, nikoli policie jako takové či systému," informoval ředitel Vít Šulc, který nechal prověřit telefonní hovory, záznamy radiostanic, záznamy z kamerového systému a GPS služebních vozů, úřední záznamy k případu a vyzpovídal strážníky. Výsledek? „Hlídky udělaly vše, co mohly. Operační důstojník ale nejednal, jak měl. Situaci měl sledovat dál a poslat tam hlídku i potřetí, aby situaci elegantně ukončila: předvedla muže k podání vysvětlení na služebnu městské policie, nebo je předala státní policii. Pravdou je, že má na startosti třicet kamer, ale jen on jediný má možnost sledovat události on-line a zařídit se podle nich," uvedl Šulc.

Potrestáním jednotlivce případ ale nekončí. Město, policie i škola ho vnímají jako precedentní a chtějí zabránit tomu, aby se v jiné podobě zopakoval. „Učím tu dvacet let a nic podobného nepamatuji. Buď to stopneme na začátku, nebo se něco podobného stane zvykem," upozorňuje ředitelka školy.

Městská policie proto nechá kamery před všemi školami ve městě v časech, kdy děti odcházejí domů, namířeny na vstupy. Výjimkou budou pouze akutní případy, kdy bude potřeba sledovat jiné prostory.

Ředitel strážníků navíc zpracovává pro své podřízené nové metodické pokyny. Jakési desatero, na které se mohou odvolat v hraničních případech, kdy jsou nuceni jednat na hraně předpisů a mohou se obávat, že překročí své pravomoci.