Potrubí je vedeno pod povrchem podél severního břehu Velkého otvického rybníka, přičemž ústit bude u otvické pláže. Stavbaři ho začali budovat už začátkem února. Původně mělo být připravené do konce dubna, než začne s 1. květnem sezóna. Kvůli zdržení na straně vodohospodářů, kteří v zóně prováděli udržovací práce, se vše ale zřejmě protáhne do konce května.

Kohoutkem chce město otočit hned poté. „Jakmile skončí práce, rádi bychom jezero dopustili. Zároveň bude možné jezero dopouštět během sezóny tak, aby hladina odpovídala stavu na začátku sezóny,“ informovala vedoucí odboru investic a rozvoje Hana Nováková.

Podle jejích slov je hladina pod normálem o 19 centimetrů. „To je vlastně výborný stav, který tady už dlouho nebyl. V předešlých letech nám před sezónou chybělo 30 až 40 centimetrů,“ připomněla. Na konci sezóny bývala hladina níže až o 70 centimetrů.

Pouta. Ilustrační foto.
Polonahý běhal po Písečné a bušil do dveří. Skončil v poutech

Město úbytek řešilo nárazovými „transfuzemi“ vody. Využívalo provizorní napojení s pomocí povrchového zatrubnění, které odebíralo vodu z Podkrušnohorského přivaděče. Jezero dopouštělo dva roky po sobě, prvně vynechalo až loni.

Nádrž byla doplňovaná i z bezpečnostních důvodů. Když hladina významně klesá, obnažují se pařezy na dně a hrozí, že se o ně plavci při skocích poraní. Sedá si i plovoucí molo. Aby se neponičilo, bývá v závěru sezóny na zvážení, jestli by se nemělo uzavřít.

K větším úbytkům vody dochází v posledních pěti letech, kdy se jezero nestačí doplnit ani během deštivých měsíců a zimního období. Roli může hrát vyšší výpar z volné hladiny, nižší srážky a menší nebo možná žádný přítok z podzemních vod.

Hasiči a strážníci vyrazili na pomoc seniorovi, který upadl ve svém bytě a zůstal bezmocně ležet na podlaze.
Senior v bytě upadl a zůstal ležet. Pomohli strážníci a hasiči z Chomutova

Vybudování trvalého záložního systému pro dopouštění Kamencového jezera bylo předběžně vyčísleno na 4 miliony korun bez daně z přidané hodnoty. Vysoutěžená cena je ale nakonec nižší. Veškeré práce se vejdou do 3,2 milionů korun bez daně.

Město hledá i další způsoby, jak udržet dostatečnou hloubku v jezeře. Rozšíří a zpevní například hráz u železniční trati, aby se nádrž tolik nerozlévala do stran.

Mohlo by vás zajímat: Přání dětí v nově otevřeném centru duševního zdraví v Chomutově? Cítit se líp

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová