Tyto a další historické domy v majetku města letos dostaly novou, oku lahodící fasádu. Připojují se také soukromí vlastníci a investují do fasád, magistrát je chce v úsilí podpořit.

Například do galerie Špejchar, která čekala roky na opravy fasády, dalo město 800 tisíc korun. Další finance plynuly také do dvou domů v zadním traktu radnice, které jsou dnes využívány jako kanceláře magistrátu. Ještě do devatenáctého století ale jeden sloužil jako městská šatlava a později hospoda s příznačným názvem V kriminále a v druhém byl měšťanský pivovar. Zlatavý mok s bílou čepicí tam vařili až do roku 1902, než vyrostl nový pivovar v Mostecké ulici.

Novotou září také fasáda bývalého řeznictví vedle Ignáce, jehož podzemní část pochází ze 14. století. Jeho renesanční fasáda byla převrstvena na klasicistní. „Místo dlouho zavřené prodejny masa se plánuje nový vstup pro technické služby, které v domě sídlí," informoval o novém určení domu mluvčí magistrátu Jan Rödling s tím, že opravy vyjdou na 900 tisíc korun.Na fasádě se také čile pracuje v atriu chomutovské knihovny, jak je vidět na snímku.Zdroj: Deník/ Mirka Šebestová

V centru města vlastní řadu domů také soukromí vlastníci, kteří se čím dál ochotněji pouštějí do úprav fasád. „Je to úžasný signál, pomáhají nám spoluvytvářet vizitku města," chválí si primátor Daniel Černý. Jako příklad uvedl budovu tiskárny Akord, která otevírá pohled do ulice Na Příkopech.

Aby se přidali i další vlastníci, město zvažuje nějakou formu podpory. Poohlíží se například po příkladu sousední Kadaně, která vlastníkům domů v historickém centru poskytuje nevratné dotace. „Nyní je to ve fázi úvah. Zatím se neřešil mechanismus, kterým by město majitele domů při péči o vzhled budov mohlo podpořit," podotkl primátor. „Sejdeme se s vlastníky a budeme se s nimi bavit o nějaké formě podpory," dodal.

Chomutov se snažil vlastníkům domů v centru pomáhat i v uplynulých letech. Z fondu rozvoje města jim půjčoval na opravy. Zájem o půjčky byl ale nevalný, proto se přestaly poskytovat.