Vůbec největší investice se týká takzvané Podkrušnohorské magistrály, která je železniční spojkou mezi Chomutovem a Chebem. Do rekonstrukce úseku mezi železniční zastávkou Kyjice a Chomutov - město má dát Správa železnic téměř 2,5 miliardy korun. „Obnovou projde bezmála osmikilometrový dvoukolejný úsek, jehož součástí je také 418 metrů dlouhá Vrskmaňská estakáda,“ přiblížila mluvčí státní organizace Nela Friebová.

Cestující ocení hlavně zvelebení železničních zastávek v Jirkově a Chomutově. Obě působí velmi nehostinně, mají ale získat nové sociální zázemí, bezbariérové přístupy, rozšířená nástupiště a u jirkovské zastávky se počítá s probouráním dvou podchodů, aby si lidé z blízkých Otvic nekrátili cestu do nákupní zóny nebezpečným přecházením přes trať.

Samotné práce by měly začít v polovině příštího roku s termínem dokončení v závěru roku 2027. Poté se v místě zvýší i traťová rychlost.

Nový pavilon nemocnice

Na jaře má skončit velká investiční akce společnosti Krajská zdravotní v chomutovské nemocnici. Roste tam nový pavilon s urgentním příjmem, centrální operační sály, centrální sterilizace, jednotka intenzivní péče, anesteziologicko-resuscitační oddělení a administrativní zázemí. Náklady měly dosahovat 833 milionů korun, kvůli změnám v legislativě a zapojení dražších technologií se ale stavba prodraží zhruba o 35 milionů korun.

"V současné době očekáváme dokončení včetně zajištění legislativního povolení užívání stavby nejpozději do konce března," uvedla mluvčí Krajské zdravotní Petra Roubíčková.

Kadaň počítá s přestavbou bývalé restaurace Slovan na dům s nájemními byty pro klíčové zaměstnance města a startovací bydlení pro mladé. Ta je předběžně odhadovaná na 180 milionů korun. Město získalo ze Státního fondu podpory investic dotaci ve výši 31 milionů korun.

Tygr ussurijský v olomoucké zoo.
Tygr v Chomutově? Zoopark chce příští rok začít budovat výběh pro šelmu

„Mohla být větší, kdybychom plánovali stavět sociální byty, to ale nebyl náš záměr,“ okomentoval již dříve místostarosta Kadaně Jan Vaic (ODS). „Chceme byty pro naše zdravotní sestry, strážníky a další klíčové pracovníky města,“ doplnil. Smyslem je totiž vrátit do této problémovější části města střední třídu.

Kanceláře v Chelčického ulici

Největší investiční akcí placenou z rozpočtu města Chomutova bude pokračující obnova domu číslo 98 v Chelčického ulici poblíž náměstí. Jedná se o bývalou okresní vojenskou správu a zároveň také část kdysi slavného a luxusního Hotelu Scherber, který byl vyhledávaný v celém Krušnohoří. Do budoucna tam bude část kanceláří magistrátu.

Celkové náklady by měly dosáhnout 120 milionů korun, z toho zhruba polovina bude proinvestovaná v příštím roce. „Předpokládáme, že by se rekonstrukce měla dokončit ve druhé polovině příštího roku. Následně objekt dovybavíme a můžou se tam stěhovat kolegové,“ nastínila vedoucí odboru investic a rozvoje na chomutovském magistrátu Hana Nováková.

Světelná kometa v Klášterci v lednu 2023.
Kláštereckými ulicemi opět proletí kometa. Nezapomeňte si světýlka do průvodu

Co do výše jednotlivé investiční akce předčí Chomutov i Kadaň obec Vysoká Pec, která připravuje výstavbu nové Základní školy a mateřské školy s tělocvičnou, která poslouží jako multifunkční zařízení pro pořádání řady akcí. Včetně terénních úprav je projekt spočítaný na 246 milionů korun.

„Tendrujeme zhotovitele, který by měl být znám v únoru či březnu,“ uvedl starosta Vysoké Pece Milan Čapek. „Zároveň jsme podali žádost o dotaci do Výzev Modernizačního fondu na výstavbu pasivních škol a školek. Pokud vše dobře půjde, na konci příštího roku bychom mohli začít fyzicky stavět,“ dodal.

Obec, která má 1130 obyvatel bude stavět metodou design and build, což znamená, že vítězná firma dílo nejen postaví, ale předtím zajistí i projektovou dokumentaci pro stavební řízení a stavební povolení.

Mohlo by vás zajímat: Nejpřitažlivější byl přelom století, říká sběratel pohlednic z Chomutova

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová