Hvězdárnu bude provozovat Astronomická společnost Chomutov, která také podala návrh do participativního rozpočtu. Aktivní spolek, který organizuje akce pro školy, školky, ale také pro širokou veřejnost, chystá ve hvězdárně akci pro příchozí už v závěru května. Již 27. května tam proběhne Astronomické praktikum, při kterém budou moci zájemci pozorovat noční oblohu. Prezentovány budou také astronomické dalekohledy.

Zázemí našla hvězdárna na louce u bývalého kina Oko. „Zázemí je v podobě jednoduchého kovového kontejneru a oplocení kolem něj. Astronomická společnost Chomutov má na pozorování úkazů na obloze s veřejností na Hvězdárně F. J. Gerstnera k dispozici desku na promítání z boku kontejneru, projektor a 8 dřevěných lavic,“ představila projekt hvězdárny Tereza Rödlingová z chomutovského magistrátu. Náklady na vybudování se pohybovaly kolem 600 tisíc korun.

Lesní bar u historické vápenky někdo vykradl
Byla to rána do vazu, říkají Šlápoťáci o vykradeném lesním baru. Už je opravený

“Určitě tam s dětmi zajdeme. Až bude nějaké zajímavé pozorování,” těší se na návštěvu Miroslava Jurečková z Chomutova. “Je to další zajímavost. Líbí se mi, jak je to udělané, jistě se tam zajdu někdy podívat,” vítá vznik hvězdárny také Milan Šíma.

Na louce u bývalého kina působí chomutovští astronomové dlouhodobě, organizují tam různá pozorování. Nyní tedy budou mít také zázemí. Už při pokládání základního kamene se na hvězdárnu hodně těšili. „Ve městě vznikne malý, ale významný objekt, který nám bude navždy připomínat nejslavnějšího chomutovského rodáka nejen jako astronoma, ale i jako projektanta první železnice na evropském kontinentě, koněspřežky z Českých Budějovic do rakouského Linze,“ připomněl tehdy člen Astonomické společnosti Chomutov Jaroslav Landa.