Provozování automatů ve zbytku města zakazuje vyhláška, kterou v pondělí schválili zastupitelé. Docílili toho, že „bedny" budou pod dohledem města, protože oba kryty jsou jeho (a spravuje je Chomutovská bytová).

Od některých opozičních zastupitelů ale zaznívaly návrhy, aby město zakázalo hazard úplně. Vyslovil se pro něj například Vladimír Koten či Daniel Černý (oba PRO Chomutov). „Město se stane nositelem hazardu a může být obviněno, že místo řečí o jeho potírání ho naopak podporuje," namítal první jmenovaný.

Námitka radních, že při plošném zákazu by vnikly černé herny, zase nadzvedla Jana Hartmana (také PRO CV). „Tak už těch dvou heren postavme rovnou dva bordely," rozčílil se. „Vždyť prostitutky jsme také vyhnaly za hranice města, jaký je v tom rozdíl?"

Diskuze pak trvala poměrně dlouhou dobu, probíralo se totiž také, kdo vlastně bude mít velké herny v pronájmu. Nakonec se zastupitelé všech stran museli poradit během přestávky a když se z ní vrátili, schválili omezení hazardu na zmíněná dvě místa a vypsání výběrového řízení na pronájem.

Vyhláška už platí, ale neznamená to, že jinde už se nehraje. Jakkoli by město možná chtělo.

Herny totiž stále mají platné licence, které vydalo ministerstvo financí. A dokud je nezruší, automaty nevypnou. Jenže rušit už by je mělo, protože podle ústavního soudu si hazard mohou regulovat obce a stát to musí respektovat.

Strážníci teď budou herny obcházet a veškeré hraní hlásit právě ministerstvu financí jakožto porušení vyhlášky a výzvu k odebrání licence. A znáte to nejdřív poběží třicetidenní správní řízení, pak se provozovatelé odvolají… V Chomutově tak budou hrací automaty blikat a polykat peníze určitě ještě několik měsíců.

Pro město je to ale další krok, jak v brzké době hazard stáhnout jen do dvou zmíněných krytů.

Původně město počítalo se čtyřmi místy, kde by hazard zůstal zachován. „Nově jsme navrhli povolit hazard již jen na dvou místech. Reagujeme tak na názory veřejnosti a z předloženého návrhu jsme vynechaly objekty v ulicích Palackého a Sokolská," dodal k tomu primátor Jan Mareš (ČSSD).

Kdo bude mít herny v pronájmu?

To je otázka, kterou provází regulace hazardu v Chomutově od začátku. Nedostane herny nějaký podnikatel spřátelený s vedením města? Nechystá se tu lukrativní kšeft pro nějakého místního kmotra?

Město od začátku hovořilo o tom, že na pronájem krytů vypíše výběrové řízení. Jak se však ukázalo při zasedání zastupitelstva pod dotazu Ladislava Drlého (KSČM), situace směřovala jinam. „Slyšel jsem, jak jistá podnikatelka ujišťovala svou zaměstnankyni, že bude hernu provozovat, že to má na městě obšlápnuté," naznačil opoziční zastupitel.

A to se víceméně potvrdilo. „Společnosti, které mají kryty v pronájmu nyní, si požádaly, aby je mohly spravovat i jako herny. A zatím jsme smlouvy nevypovídali," uvedl ředitel Chomutovské bytové Jaroslav Schindler, což zvedlo vlnu údivu a také rozčilení hlavně na straně opozice.

Nakonec to byli komunisté, kteří do usnesení prosadili nařízení pro radu, aby stávající smlouvy město vypovědělo a vypsalo výběrové řízení.