„Zastavujeme auta, která se nám zdají být podezřelá. Často dodávky, ale i osobáky se zatemněnými skly,“ uvedl jeden z hlídkujících policistů v Hoře Sv. Šebestiána. „Je jedno, jestli má poznávací značku českou, německou či jinou,“ dodal.

Na Chomutovsku se policistům od 27. září podařilo zachytit celkem 22 uprchlíků a 2 převaděče. Všechny na dálnici D7.

„Na území Ústeckého kraje ve stejné době zachytili čeští policisté celkem 79 migrantů a 6 převaděčů. Do těchto čísel je započítáno i Chomutovsko,“ uvedla policejní mluvčí Miroslava Glogovská. „Kromě D7 byla většina migrantů zachycena na dálnici D8, ve vlaku byly zajištěny 3 osoby,“ doplnila.

Namátková policejní kontrola na hranici s Německem v Petrovicích.
VIDEO: Vedlejší trasy do Německa střeží mobilní hlídky. Zachytily 18 migrantů

Od počátku roku do poloviny října dokázal krajský odbor cizinecké policie na hlavních migračních trasách odhalit 327 nelegálně se přepravujících cizinců.

„Z výše uvedeného počtu bylo odhaleno 290 osob v osobním nebo dodávkovém vozidle na dálnicích D8 a D7, dalších 24 osob v mezinárodní autobusové lince a 13 v mezinárodním vlakovém spoji,“ vyjmenovala Glogovská. „Celkový počet záchytů v rámci tranzitní nelegální migrace vzrostl v porovnání s rokem 2022 o 90 procent,“ upozornila. Nejčastěji se jednalo o uprchlíky ze Sýrie a Turecka.

Uprchlíci Českou republikou obvykle jen projíždějí, protože se chtějí dostat do dalších zemí Evropské unie. Nejčastěji do Německa. Proto příslušníci české a německé policie hlídkují na migračních trasách - dálnicích D8, D7 a kontrolují také mezinárodní vlakové spoje Praha – Ústí nad Labem – Děčín – Bad Schandau – Drážďany.

Kontroly na hranicích do Německa.
Vezete uprchlíky, jeďte napřed, odbaví vás přednostně. Lidé vtipkují o kontrole

Kvůli nově zavedeným stálým kontrolám na hranicích se tvoří kolony. Průjezd aut byl zpomalený i mezi Horou Sv. Šebestiána a Německem. Policie se snaží dopravu usměrňovat, aby nedocházelo k větším komplikacím. „Řidiči jsou informováni také prostřednictvím informačních tabulí,“ zmínila policejní mluvčí.

Mohlo by vás zajímat: Svět budou z Chomutovska dobývat moderní vysokozdvižné vozíky Jungheinrichu

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová