S požadavkem vystoupila Martina Jinochová Matyášová, která je insolvenční správkyní akciové společnosti Piráti Chomutov. Ta je toho času v konkurzu. Nárok uplatňuje vůči mateřskému klubu - stejnojmennému zapsanému spolku. V jeho čele stojí podnikatelé, kteří se rozhodli chomutovský hokej po kolosálním krachu, způsobeném předchozím majitelem, zachránit. Požadavek správkyně staví „jako nárok na vydání finančního plnění z přestupu hráčů z klubu Piráti Chomutov podle smluv uzavřených mezi třetími kluby a spolkem Piráti Chomutov.“

Spolek však považuje nároky za neoprávněné a v tomto smyslu předložil procesní obranu. Jeho postoj vyložil předseda Daniel Badinka také na posledním zasedání chomutovského zastupitelstva.

„Insolvenční správkyně si vymyslela žalobu na spolek, kde si konstruuje nárok na prodej hráčských práv, který jsme uskutečnili, když jsme vstoupili do hokeje. My s tím nesouhlasíme,“ prohlásil. „Jednali jsme s ní, chtěli jsme uzavřít mimosoudní dohodu. Konečná částka za nás byla milion korun a tady se to zaseklo. Neshodl se na tom věřitelský výbor za akciovou společnost a de facto nám hrozí soud s nejasným výsledkem,“ shrnul Badinka.

Mája Šnajdrová představila svou novou knihu Papuchalk Isgrín.
Napsala jsem ji cestou přes Aljašku, říká Mája o knize Papuchalk Isgrín

Členy věřitelského výboru jsou město Chomutov, jeho společnost Kultura a sport Chomutov a dále společnost International Trade Services. Výbor zasedal za účasti správkyně poprvé letos v lednu. Tam potvrdil své odmítavé stanovisko k mimosoudnímu vyrovnání.

Podle správkyně není ideální řešení ani milionová částka ani dlouhodobé soudní řízení. Předpokládala, že město najde řešení, které bude pro věřitele výhodnější, s tím navštívila také radní. Připomněla, že je podpora sportu v Chomutově záležitostí regionální politiky. „Trvale se projevuje formou dotací a finančních příspěvků mládežnickému sportu i profesionálnímu dospělému sportu,“ uvedla.

Pirátský příběh

Cesta Pirátů je jeden velký příběh. Provází ho sláva, pád a následná snaha o návrat mezi hokejovou elitu. Chomutovští hokejisté zažili za ambiciózního vedení Jaroslava Veverky čtyři extraligové sezóny. V roce 2019 ale spadli do první ligy. Tehdy se také naplno projevila krize a neschopnost splácet závazky tehdejšího vedení. Dlužilo i hráčům za výplaty.

A sešup pokračoval. Piráti se následně propadli až do amatérské krajské ligy. Jejich vedení se třikrát vyměnilo. S novým vedením, které sestává z místních patriotů a podnikatelů, se ale pomalu drápe nahoru. Srovnal hospodaření, do týmu nalákal hráčské legendy z Litvínova a nakonec se skutečně probil do první ligy.

Kvůli předchozím finančním problémům klub v posledních letech bojoval také se sníženou finanční podporou města. Ta v časech slávy dělala až 12 milionů korun ročně. V posledních letech to byly nejvýše 2 miliony pro A tým. O něco vyšší podporu má mládež, i když ne takovou, jakou by si klub představoval. Naposledy žádal o neprogramovou dotaci na sportovní přípravu dětí a mládeže od 4 do 19 let převyšující 11 milionů korun. Zastupitelé jim na posledním zasedání přiklepli 6,1 miliónu. Ruku pro ně zvedlo 32 z přítomných 33 zastupitelů.

Mohlo by vás zajímat: Jirkov chce přestavět autobusové nádraží i křižovatku. Hledá architekta

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová