„Jako matka tří dětí jsem zvyklá doma stále uklízet, vidím ale, že to k ničemu nevede. Hrozně mě baví uklidit u někoho jiného, kde nevím, jak ten binec vzniká a jakmile mám hotovo, odcházím. Nevím, jak to pokračuje,“ vysvětlila 44letá blondýnka. „Navíc tam dělám to samé, co doma, ale dostávám zaplaceno,“ dodala se smíchem.

Právě finanční motivace byla tím hlavním. Nejstarší z dětí manželů Kotykových je na vysoké škole, další maturuje a také počítá s dalším studiem. Třetí zatím dochází na základní školu. „Každá kačka se hodí,“ poukázala Jana.

O její služby si říkají lidé z Chomutova a okolí, z Mostecka, ale i z Prahy, kam jezdí za mladou rodinou s dětmi. Když jde o úklid bytu, nechává si od klientů poslat video, aby dokázala zhodnotit, kolik času si vyžádá a co k tomu bude potřebovat. V kufru auta má už nastálo uložený vodní vysavač, ubrousky, hadry, savo a další prostředky včetně těch přírodních na bázi jedlé sody a octa. Například třípokojový byt s kuchyní dokáže kompletně vysmýčit za tři hodiny.

Farmářské a vinné trhy v Chomutově.
K snídani ovoce, k obědu šampaňské. Chomutov patřil farmářům a vinařům

„Zrovna včera jsem v jednom takovém byla. Uklízela jsem ho v podstatě od dveří po strop: vydrhla jsem kuchyň, vyčistila sedačku, vytřela, setřela prach, převlékla postele. Jen okna v tom nebyla, ta už měla majitelka umytá,“ popsala živnostnice.

Na úklid si ji zdaleka nezvou jen majetní lidé, ale běžné rodiny, které jsou příliš zaneprázdněné, a také senioři, protože už jim nezbývají síly. Nejtvrdší práci zatím vyžadoval pronajímaný byt na jednom z chomutovských sídlišť. Majitelé ho totiž poskytli obyvatelům, kteří ho kompletně zanesli nepořádkem a pak zmizeli.

Jana Kotyk
Je jí 44 let. Žije s rodinou ve Spořicích. Studovala sociální péči a následně se dlouhodobě starala o nemohoucí klienty. V hlavním pracovním poměru doplňuje nápojové automaty. Nejlépe se odreaguje prací na své zahradě a na vycházkách se štěnětem, které si nedávno pořídila.

„Nebylo to hezké. Odpadky sahaly až po kolena a zápach vás bouchl do nosu hned u dveří. Savo tam bylo hodně zapotřebí. Nejdřív jsem ale musela vynosit nábytek do kontejneru, který majitelé objednali. Byla jsem od hlavy po paty oblečená v overalu, kolem zápěstí a kotníků jsem ho měla pevně přivázaný, abych si domů nepřitáhla štěnice,“ vylíčila Jana.

Práce jí zabrala dva dny. Odmítnout ji ji ani nenapadlo, i v tomto případě cítila na konci uspokojení. „První pohled byl hrozný, málokdo si umí představit, že přijde do koupelny a nevidí vanu ani toaletu. Když jsem ale odcházela, byla za mnou čistá koupelna. Dokonce voněla,“ vysvětlila.

Mezinárodní den památek v Chomutově.
V kostele i pivovaru. Mezinárodní den památek v Chomutově otevřel zámky

Ve srovnání s tím bývají objednávky úklidu starší chaty, kde je zaprášený nábytek a pavučiny, procházkou růžovou zahradou. Podobně i práce na zahradě. Na ty se Jana vždy těší, i když je občas potřeba vynaložit více energie.

„Hodně teď volají babičky a dědečkové, kteří chtějí mít udržovanou zahrádku, už se ale nemůžou ohnout. Objednávají si i náročnější práce. Zrovna teď jsem například likvidovala šest kubíků dřeva, to znamená: nařezat, naštípat, poklidit,“ dodala.

Baví ji i hlídání dětí. Původně měla s manželem v pěstounské péči pět ratolesti, spolu s jejich třemi potomky se tak starali o osm dětí. Jedni ale odešli, druzí vyrostli a Janě trochu staré časy schází.

Dřevěný zvěrokruh, Lesná.
Hlasujte pro NEJ skvost Krušných hor. Uspěje Lesná či chomutovská hvězdárna?

„Proto si to s dětmi užívám, zvlášť když jsou malé. Rozvezu je na kroužky, přivezu a pak je zabavím, třeba je vezmu na pískoviště nebo do zooparku, kde se vyřádí. Předávám je unavené a rodiče jsou spokojení,“ těší ji.

Nejčastěji si její služby objednávají ženy, na které po práci padá zodpovědnost za domácnost a péči o děti. Jana by ale ráda muže naučila, aby své ženy začali odměňovat tím, že u ní zakoupí úklid. „Bylo by od nich hezké, kdyby své ženy vzali na večeři a po návratu bylo doma uklizeno,“ myslí si. V tomto duchu také chystá poukazy.

Pokud volají muži, bývá za tím něco jiného. Povolání „hodinová manželka“ totiž někteří vnímají jako kód pro služby intimní povahy, což je Janě nepříjemné. „Píšou a volají v průměru dvakrát do týdne. Není to nic moc, když člověk přijde unavený domů a v textovce si přečte nějaké vulgarity. Něco takového je schopen poslat nejen dělník ale i člověk s tituly, třeba lékař,“ prozradila.

Na radu manžela, který v minulosti také pracoval jako hodinový manžel, si ale naštěstí pořídila čistě pracovní mobil a ten vypíná, jakmile její práce skončí. Díky tomu chodí spát s čistou hlavou a nežádoucí zprávy druhý den maže.

Mohlo by vás zajímat: Spaní na včelách. Na horské louce u Chomutova vyrostl léčivý apidomek

Zdroj: Deník/Roman Dušek