Předpokládaná cena správy počítačových sítí města včetně programů a jejich rozvoje je 25,6 milionu korun. Každý rok by tak město platilo asi 6,4 milionu korun. Vysoutěžit se ale může i nižší cena.

Město mělo externího správce i v minulých čtyřech letech. Nyní mu smlouva končí a tak magistrát vypsal novou soutěž. „Hodnotit se bude nejen cena za zavedení služby, tedy od převzetí do doby provozu, ale i paušální cena za měsíc standardních pravidelných činností a také způsoby řešení vzorových a mimořádných situací," upřesnil náměstek primátora Jan Řehák.

Město také buduje za více než deset milionů z dotačních peněz takzvanou metropolitní síť, která spojí všechny městské a příspěvkové organizace včetně škol. „V současné době se připravují trubky a pokládka kabelů," uvedl Řehák.

Nová síť má podle něj být rychlejší a bezpečnější než sdílení informací města po internetu. Levnější by tak díky metropolitní síti mohly být i nové kamerové body. Dnes přijde na 500.000 korun jeden, po vybudování sítě na polovinu. Ta by měla začít fungovat příští rok na jaře.

Zatím ji ale nemohou využívat obyvatelé města. „Podle dotace musí být jen pro státní, krajské nebo městské organizace. Až skončí udržitelnost daná dotací, můžeme ji rozvíjet dál," uzavřel náměstek Řehák. (r, čtk)