Jeden pohled ven a je jasné, že první kroky nepovedou na hvězdářskou věž. Krápe. Není možné otevřít poklop nad příkrým schodištěm se 181 litinovými schody, protože by ho voda proměnila v nebezpečnou klouzačku.
„Začneme tedy v kostele sv. Kateřiny,“ navrhuje Jan Hirsch, který pracuje pro chomutovské muzeum jako kurátor. Skupina dvanácti výletníků, mezi nimiž jsou hlavně ženy a děti, se vydává na cestu od infocentra k nejstarší dochované budově ve městě, jíž je raně gotický chrám.
Chomutov má pro toto léto novinku pro turisty i místní obyvatele - procházky městem s poutavým výkladem pracovníků muzea, kteří provádějí historií města slavícího 770 let od první písemné zmínky.
Okruh zahrnuje historické jádro s náměstím 1. máje, jež bylo založeno kolem roku 1300 a od té doby prošlo zajímavým stavebním vývojem. Dodnes je zachovaná původní uliční síť stará více než sedm století. Komentovaná prohlídka tak provádí minulostí měšťanských domů, připomíná zajímavosti z chomutovských ulic i známé osobnosti, které se v nich pohybovaly. Nejen nejslavnějšího chomutovského rodáka a vynálezce koněspřežné dráhy Františka Josefa Gerstnera. Například v domě číslo 12 na náměstí, kde je dnes květinářství, spřádali plány jak porazit Napoleona tři evropští imperátoři: ruský car, pruský král a rakouský císař. A uspěli.
Budovu na rohu Revoluční a Nerudovy ulice, které dříve narození dodnes říkají „bývalá pošta“, zase zdobí unikátní detail. Tím je černý rakouský orel nad portálem. „Je v Chomutově jediný a jde o vzácnost,“ upozornil muzejník. „Když přijeli v prosinci 1918 českoslovenští vojáci, začali veškeré připomínky staré monarchie ničit. Zůstala jen tato,“ doplnil.
Zajímavé okolnosti doprovázejí také historii spjatou s pseudogotickou městskou věží, která je po staletí typickým znakem města. Kronikáři v souvislosti s ní ale zaznamenali jistou nepříjemnost. „Ve starých kronikách vzpomínají na to, že si na ni radní stěžovali jako na 'žraloka' číslo jedna, protože správa věže pohlcovala nejvíc peněz,“ zmínil Hirsch.
Městská věž byla vystavěna, aby byla místem s největší vyhlídkou na centrální náměstí. Tu ale ve skutečnosti nabízí hvězdářská věž ze 13. století, která se nachází v areálu bývalé jezuitské koleje. I na tu se výletníci v sobotu 16. července dostali. Stačilo jen počkat, až se přežene letní deštík. Ve skupině byli Chomutované, turisté z Moravy i z Prahy.
„Normálně bychom se na věž nedostaly,“ líbilo se Miroslavě Lhotové, která přijela z hlavního města. K jejímu překvapení a radosti se výklad dotkl i restaurace a hotelu U dvou medvídků v Revoluční ulici, v němž se shodou okolností ubytovala. „Při takovýchto prohlídkách se člověk dozví zajímavosti, které by nikde nevyčetl,“ vyzdvihla výletnice.
Komentované procházky Chomutovem a jeho historií se budou konat každou sobotu a neděli až do konce srpna. Místa je ale potřeba si předem rezervovat v informačním centru. Dospělí platí za 90minutový výklad sto korun, děti a senioři polovic.