Skoro dva roky už v Chomutově platí vyhláška o omezení automatů. Měla vytlačit hazard z centra města, místo toho do heren ve velkém zavlekla videoloterijní terminály.

„Terminály jsem před vyhláškou neměl a nepotřeboval jsem je,“ říká jeden z provozovatelů baru – herny v Chomutově. Jméno říct nechce, prý je v nájmu města. Terminálů mu v rohu místnosti bliká zhruba deset. „Po vyhlášce mi nezbylo než je nakoupit. Nelituju, ale nebýt vyhlášky, měl bych tu tak dva.“

Vyhláška začala platit v dubnu 2008. Zakázala klasické automaty ve velké části města, vytlačila je na okraj. Jenže už tehdy odborníci varovali: hazard nezmizí, objeví se terminály. Kvůli tomu například váhá se svou vyhláškou sousední Jirkov.

V Chomutově zmizelo pár menších heren, počet automatů klesl skoro o čtyři stovky. Jenže ještě v témže roce vydalo ministerstvo financí šest set povolenek na terminály. Také kvůli tomu si město vysloužilo nelichotivé prvenství v severních Čechách – na konci roku 2008 tu bylo nejvíc videoterminálů v celém Ústeckém kraji. Dvakrát více než třeba v Ústí nad Labem nebo v Teplicích.

Jenže boom pokračoval dál. Vloni ministerstvo povolilo další čtyři stovky strojů. Dnes je v Chomutově 774 těchto automatů nové generace. Jsou modernější a také nebezpečnější, protože „žerou“ víc peněz.

Přesto si vedení města nemyslí, že vydat vyhlášku byla chyba. „Nemohli jsme čekat, až se rozhoupe stát,“ říká primátorka Chomutova Ivana Řápková (viz rozhovor vpravo). Automaty magistrát zakázal a kvůli terminálům se dal na válečnou stezku s ministerstvem.

Naposledy se primátorka rozčílila před pár dny, když stát povolil další hernu kousek od Heyrovského školy. Podle ní tím ministerští úředníci porušili zákon, ministerstvo se hájí tím, že odstavec o vzdálenosti od škol je „ obtížně vyložitelný“. Proto chystá zákon, podle kterého by města mohla zakázat i terminály.

„Čekáme na něj už mnoho let,“ říká k chystanému zákonu primátorka Řápková. „Celou tu dobu se snažíme přes Komoru statutárních měst a Svaz obcí prosadit regulaci všech druhů hracích automatů.“

Minirozhovor s primátorkou Ivanou Řápkovou o automatech a terminálech

Vyhláška o automatech nebyla chyba

V Chomutově má povolení přes sedm set videoloterijních terminálů. Odborníci před tím varovali už před přijetím vyhlášky o omezení automatů – nepovažujete ve při ohlédnutí zpět tuto vyhlášku za chybu?

V žádném případě to není chyba. Záměrem bylo razantně omezit a regulovat hazard ve městě, což se u výherních hracích přístrojů zjevně podařilo. Problém je v tom, že ministerstvo financí, které povoluje videoterminály, zcela prokazatelně v některých případech porušuje zákon o loteriích a nerespektuje městskou vyhlášku. Rozhodně nelze říci, že omezení výherních automatů 490 na 108, způsobilo nárůst videoterminálů. Spíše by nastala situace, že bychom ve městě měli 500 výherních a 700 videolote­rijních, které lákají na větší výhry a jsou o to nebezpečnější. Město nemohlo čekat, až se k omezení hazardu rozhoupe stát, proto výherní automaty omezilo a pustilo se do boje s ministerstvem.

Pokud by poslanci přijali novelu zákona, podle které by terminály mohly povolovat obce – jaký by byl první krok Chomutova? Omezil by terminály na stejném území, jako omezila klasické automaty?

Ano, v případě přijetí jsme připraveni omezit počet videoloterijních automatů podobně jako výherních a vytěsnit tak hazard z centra města, městských sídlišť a ulic, ve kterých provozování hazardu je nevhodné. Jedná se o koncepční řešení. Novela však musí v přechodných ustanoveních omezit platnost povolení, které ministerstvo vydalo do té doby, jinak by provozovatelé mohli hazard provozovat dále i deset let po přijetí novely.

Minirozhovor s primátorkou Ivanou Řápkovou o automatech a terminálech

Vyhláška o automatech nebyla chyba

V Chomutově má povolení přes sedm set videoloterijních terminálů. Odborníci před tím varovali už před přijetím vyhlášky o omezení automatů – nepovažujete ve při ohlédnutí zpět tuto vyhlášku za chybu?
V žádném případě to není chyba. Záměrem bylo razantně omezit a regulovat hazard ve městě, což se u výherních hracích přístrojů zjevně podařilo. Problém je v tom, že ministerstvo financí, které povoluje videoterminály, zcela prokazatelně v některých případech porušuje zákon o loteriích a nerespektuje městskou vyhlášku. Rozhodně nelze říci, že omezení výherních automatů 490 na 108, způsobilo nárůst videoterminálů. Spíše by nastala situace, že bychom ve městě měli 500 výherních a 700 videoloterijních, které lákají na větší výhry a jsou o to nebezpečnější. Město nemohlo čekat, až se k omezení hazardu rozhoupe stát, proto výherní automaty omezilo a pustilo se do boje s ministerstvem.

Pokud by poslanci přijali novelu zákona, podle které by terminály mohly povolovat obce – jaký by byl první krok Chomutova? Omezil by terminály na stejném území, jako omezila klasické automaty?
Ano, v případě přijetí jsme připraveni omezit počet videoloterijních automatů podobně jako výherních a vytěsnit tak hazard z centra města, městských sídlišť a ulic, ve kterých provozování hazardu je nevhodné. Jedná se o koncepční řešení. Novela však musí v přechodných ustanoveních omezit platnost povolení, které ministerstvo vydalo do té doby, jinak by provozovatelé mohli hazard provozovat dále i deset let po přijetí novely. (jd)