Návrh na zákaz veškerého hazardu ve městě předložili zastupitelé za PRO Chomutov, konkrétně Vladimír Koten. Připojili se k nim také zastupitelé za hnutí Nespokojení občané! V následné diskuzi vystoupila nejen většina zastupitelů, mluvit nechali také zástupce hazradních společností a občany města. Padaly nejrůznější argumenty pro i proti úplnému zákazu a čím dál tím víc zastupitelů přiznávalo, že nejlepší cesta bude vyhlásit referendum, v němž rozhodnou lidé.

Co si myslíte vy? Hlasujte v naší anketě pod článkem!

Zákazovou vyhlášku při hlasování smetli ze stolu, pro bylo jen deset zastupitelů, většina se zdržela. 

Daniel Černý z PRO Chomutov se také pokusil návrh na vypsání referenda prosadit hned, vedení města se tomu ale bránilo s tím, že vypsání referenda není jednoduchá věc a má přesně dané podmínky. Neprošel však ani další Černého návrh, že on sám přesný návrh vypracuje a primátor do měsíce svolá mimořádné zasedání zastupitelstva, kde by ho politici schválili. A začaly zaznívat také první hlasy proti referendu, hlavně koaliční zastupitelé se báli, že se z věcného problému stane volební téma nebo že tak složitý problém plný "pro a proti" bude složité lidem vysvětlit.

Nakonec zvítězil návrh Rudolfa Kozáka (ČSSD). Zastupitelé sestavili pracovní skupinu, v níž má každá strana v zastupitelstvu svého zástupce. "Já sám nemám problém se zákazem, na Lipské jsme si s hernami užili své," uvedl. "Ale měli bychom se zeptat odborníků, co absolutní zákaz bude znamenat a co přinese. Nevzniknou tu černé herny, které budou nekontrolovatelné?" 

Pracovní skupina by měla najít a zastupitelům navrhnout cestu, jak nejlépe hazard regulovat. „Město bojuje s hazardem dlouhodobě, nyní se musíme dohodnout na míře regulace," okomentoval to primátor města Jan Mareš. "Abychom nerozhodovali pouze od stolu a znali názor odborníků na závislosti, prevenci a bezpečnost, ustanovili jsme vytvoření pracovní skupiny ze zástupců klubů zastupitelů, která se bude hazardem zabývat." Na zasedání se ale často mluvilo o tom, že nejlepší řešení bude právě vypsání referenda. I to může pracovní skupina navrhnout.

Iniciátor úplného zákazu, hnutí PRO Chomutov ,svého zástupce do skupiny nominovala také (Daniela Černého), byť s návrhem nesouhlasila. Založení pracovní skupiny jim připadá jako oddalovací řešení ze seriálu Jistě, pane ministře. „O hazardu mluvíme už několik let, několikrát jsme měnili příslušnou vyhlášku. Je s podivem, že si někteří zastupitelé ještě na téma nevytvořili názor a potřebují zřídit další zbytečnou „zametací" skupinu. Opravdu to ten seriál připomíná," uvedla Monika Mrugová, zastupitelka za PRO Chomutov.

Co všechno na zasedání zaznělo na téma heren či referenda? Jaká pro a proti má úplný zákaz hazardu? A kteří zastupitelé budou v pracovní komisi? Čtěte středeční Chomutovský deník!