„My tady dnes upozorňujeme na nelegální kácení v Mariánském Údolí, kde firma Royal Pine vytěžila staré buky. Sledovali jsme je pomocí GPS trackeru, kam budou odvezeny a byly odvezeny sem. Proto tady dnes protestujeme,“ uvedla koordinátorka kampaně za záchranu starých lesů Nikola Krejčová. 

Místo, kde bylo dřevo v zóně složené, údajně využívá firma Palivové dřevo Lang podnikatele Petra Langa.

Aktivisté se snaží zabránit, aby bylo údajně nezákonně vytěžené dřevo uvedeno na trh. Proto v nedávné minulosti podali podnět na Českou inspekci životního prostředí, Krajský úřad Ústeckého kraje a podali také trestní oznámení na policii. „Zatím ale nedošlo k žádnému rozhodnutí a nikdo nebyl potrestán. Vypadá to, že firma s dřevem dále obchoduje, což je ilegální,“ dodala koordinátorka.

Policie potvrdila, že od června oznámení týkající se údajné nelegální těžby dřeva v oblasti Horního Jiřetína prošetřuje. ,,Mostečtí kriminalisté v průběhu šetření shromáždili a nadále shromažďují množství podkladů," uvedla policejní mluvčí Miroslava Glogovská. ,,Po jejich vyhodnocení rozhodnou o dalším postupu," doplnila.

Organizace Greenpeace sledovala dřevo z Mariánského Údolí i v minulých měsících. I tehdy využívala GPS tracker, aby zjistila, kdy se dá do pohybu a zajistila důkazy o tom, kde končí a jak se dále využívá. Díky tomu ví, že byla jeho část rozřezaná na stejné pile v Chomutově a následně skončila jako palivové dříví u soukromých odběratelů. Například v nedalekých Spořicích. 

„Sledovaná kláda byla rozřezaná a složená jako palivové dříví na zahradu soukromé osoby,“ uvedl mluvčí organizace Lukáš Hrábek. Její totožnost zná, ale nezveřejňuje ji.

Projekt Apartmány České Hamry.
Největší stavební boom čeká hory. Obchody a byty se plánují i v Chomutově

Společnost Royal Pine byla založená v Praze a zabývá se více činnostmi, mimo jiné i zpracováním dřeva. Staré bukové porosty měla podle aktivistů vykácet bez potřebného povolení na začátku roku. Tamní stromy jsou přitom podle lesnických záznamů staré více než 170 let.

Ilustrační foto
Řidiče v Chomutově čekají do prosince omezení ve Školní ulici. Opraví tam sítě

„Firma si o povolení zažádala, ale ještě než Krajský úřad Ústeckého kraje rozhodl, buky vykácela,“ uvedl mluvčí Hrábek. „Kraj následně rozhodl, že kácení zakazuje, les už ale v té době neexistoval. Zároveň nyní kraj zakázal kácení v bučinách v Lesním hospodářském plánu Mariánské Údolí,“ doplnil.

Společnost se obvinění z nelegálního kácení brání. „Hospodaříme v souladu se zákonem,“ vyjádřil se stručně pro Chomutovský deník správce lesa Stanislav Němec.