Jako „nejikoničtější festival na severu“ se prezentuje Vysmátý léto v Kadani, který v červnu slaví dvacáté výročí. S jubilejním ročníkem přicházejí i noví organizátoři se svým rozhodnutí zaměřit se více na moderní trendy. Původně festival patřil rocku, aktuálně má přinést popový a hip-hopový zážitek.

Kulturní léto na Chomutovsku:

19. května: Food Festival Kadaň a Kludského zahrada v Jirkově, 25. května: Narozeniny Maxipsa Fíka v Kadani, 28. - 31. května: Kadaňský pohádkový festival, 1. června: pARTy ve Františkánu Kadaň, 8. června: Monster Meeting v Chomutově, 15. června: Kadaňské pivní slavnosti, 22. června: Vysmátý léto Kadaň, 22. června – 12. října: Obnaženi, 29. června: Roots and Blues festival Červený Hrádek, 9. - 13. července: Klášterecké hudební prameny, 19. - 21. července: Trať 2024 Chomutov, 20. července: Hudba Kadaň, 21. července: Festival lidových a dechových hudeb Kadaň, 27. července: Festival čajových nadšenců, 10. srpna: Rapmeister 2024, 29. - 31. srpna: Moody Moon Noize vol. 5 Chomutov

„Jakožto rození Kadaňáci, účastníci dvanácti posledních ročníků a kamarádi bývalých majitelů a zakladatelů, jsme nabídku na převzetí nemohli odmítnout. Prvotní nápad posunout festival jiným směrem se jim líbil, a to s čím jsme vyšli ven je jen důkazem naší vize,“ uvedl promotér Miroslav Kanči. „Ač je pro nás organizace festivalu něco nového, cítíme důležitost projektu a s celým naším týmem se těšíme na vrcholný den 22. června,“ doplnil.

Diváci se opět budou bavit pod hradbami, kde zažijí dvanáctihodinovou hudební „směnu“ u dvou pódií. Na hlavním pódiu se bude střídat desítka interpretů: Ektor, držitelka Ceny Anděl v kategorii Objev Annabelle, Sergei Barracuda, rappeři Yzomandi a Nik Tendo, Sofian Medjmedj, Ben Cristovao, S či populární hudební pár Emma Smetana a Jordan Haj. Hlavní hvězdou bude slovenské hip-hopové uskupení Kontrafakt, jehož členy jsou Rytmus, Ego a DJ Anys.

Práce na záložním potrubním systému pro dopouštění Kamencového jezera postupují.
Ještě měsíc a Kamencové jezero bude mít záložní přívod vody. Trvale

Vstupenky se prodávají ve třech vlnách. První už je vyprodaná. Druhá poběží do konce dubna a zájemci si v ní mohou koupit „lupeny“ po 1050 korunách, následně budou za 1100 korun až do vyprodání.

Dvacítku letos oslaví také festival současného umění Obnaženi v Chomutově, který má alternativní a experimentální povahu. Tentokrát se rozpřáhne mezi pět měsíců – zahájený bude v červnu a poslední akce ho uzavře až v říjnu. Chce totiž zapojit více dětí, což se nejlépe daří během školního roku.

„O prázdninách, v rámci hlavního programu, je hodně dětí na cestách, na táborech, u babiček a dědečků,“ vysvětlil stejnojmenný pořádající spolek na své facebookové stránce. „Spojili jsme proto síly s MAS Sdružení Západní Krušnohoří a představení Tanec a Fyzika od Ostružiny tak bude mít v divadle možnost navštívit se svými učiteli 25. a 26. června 400 dětí chomutovských a jirkovských základních škol.!

Hip-hop, rap, smyčce…

Mezi ryze hudební festivaly bude patřit hip-hipový a rapový Rapmeister 2024 na bývalém fotbalovém stadionu v Chomutově a Monster Meeting festival, což je jedinečná rocková událost v chomutovském letním kině.

Zahrada kadaňského kláštera bude patřit ojedinělému hudebnímu festivalu pARTy ve Františkánu, zahrada Střelnice Hudbě Kadaň a prostranství před zámkem Červený Hrádek festivalu Roots and Blues.

Vážnou hudbou v červenci opět ožije Klášterec nad Ohří, jehož zámek rozezní Klášterecké hudební prameny pod vedením houslového virtuosa Jaroslava Svěceného.

Divadelní a taneční nášup

Hudbě a divadlu zasvěcený festival Kludského zahrada zavede diváky do Jirkova. Přesah od hudby k divadlu, tanci a výtvarnému umění předvede také dvoudenní festival Trať 2024, jehož snahou je oživení starých opuštěných nádražních budov prostřednictvím čerstvé tuzemské alternativní kultury. Dějištěm bude nádraží v Chomutově.

Koncerty, autorská čtení, výtvarné instalace, diskuze a tematické procházky nabídne pátý ročník butikového festivalu Moody Moon Noize vol. 5. Pořádá ho spolek Kuprospěchu, který se jím snaží oživit několik míst v centru: bývalé lázně, Kamencové jezero, muzeum, Kulisárnu divadla či kostel sv. Kateřiny.

Dětem budou v květnu věnované dva festivaly v Kadani: Kadaňský pohádkový festival a Narozeniny Maxipsa Fíka.

Zkrátka nepřijdou ani gurmáni. Postará se o to například Food Festival, Festival čajových nadšenců a Pivní slavnosti v Kadani a dále tradiční česko-saský Pivní festival ve Vejprtech, který loni v červnu přilákal na dva a půl tisíce lidí.

Mohlo by vás zajímat: Přání dětí v nově otevřeném centru duševního zdraví v Chomutově? Cítit se líp

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová