Pozemky na bývalé skládce v Pražské ulici město pronajalo společnosti Adi Fuel, jejímž záměrem je provozovat tam technologie kontejnerové depolymerizace odpadních plastů. Jedná se o provoz, který ochránci životního prostředí nazývají „spalovna v přestrojení“. Na pozemcích mají být umístěné také fotovoltaické panely, aby pro tento provoz vyráběly elektrickou energii.

Pronájem schválili radní už v roce 2021, smlouva pak byla podepsaná v srpnu loňského roku. Následně však společnost Adi Fuel požádala o převedení všech práv a povinností ze smlouvy na firmu Energocentrum Chomutov. Ta nemá takřka žádnou historii. Vznikla před rokem a půl, jednatelem je Ladislav Seidler ze slezského Bílovce. Společníkem je firma Sefin Capital zastoupená stejnou osobou. Rada postoupení pronájmu schválila.

Firma je v mínusu

To však kritizuje předseda zastupitelského klubu PRO Chomutov Marian Bystroń. „Podle poslední účetní uzávěrky je firma v mínusu a nemá žádný kapitál. Není tedy vůbec zřejmé, z jakých zdrojů bude uvedená společnost hradit předepsané nájemné,“ namítl.

V tiskové zprávě zaslané redakci hnutí pronájem srovnává s podezřelými pronájmy za éry kmotra Alexandra Nováka, který se též věnuje solárním elektrárnám. Spojovaná je s ním načerno vybudovaná elektrárna u Moldavy. Opozice také poukazuje na údajnou podobnost se skandálním pronájmem Kamencového jezera, který byl za korunu a na padesát let. „Teď se situace opakuje, tentokrát jde o pozemky pro solární elektrárnu,“ uvedlo hnutí.

Proti tomu se však důrazně ohradilo vedení města. „Srovnávat tento projekt s pronájmem Kamencového jezera je zcela absurdní,“ reagoval primátor Chomutova Marek Hrabáč (ANO). „Pronajali jsme uzavřenou městskou skládku k zajímavému podnikatelskému záměru, který může vyřešit přebytek plastového odpadu množícího se všude kolem nás. Elektřinu pro tento provoz si společnost chce vyrábět z obnovitelných zdrojů, což považuji za chvályhodné obzvlášť v dnešní době,“ dodal.

Lékárna, e-shop, léky. Ilustrační foto
Lékárny v Ústeckém kraji stále hlásí nedostatek léků, penicilin je na cestě

Díky pronájmu přitékají do městské kasy ročně téměř dva miliony korun, přitom má město podle primátora dostatek pák, aby nájemní smlouvu ukončilo v případě, že by firma neplnila závazky.

Postoupení pronájmu na nástupnickou firmu město vysvětluje nároky banky, která projekt financuje. „Pro podnikatelské projekty v oblasti obnovitelných zdrojů vyžaduje samostatnou společnost bez další podnikatelské historie,“ nastínila mluvčí magistrátu Marie Heřmanová. „Tato skutečnost nebyla městu neznámá a společnost Adi Fuel ji avizovala již při podpisu nájemní smlouvy,“ doplnila.

Na pozemcích nelze provozovat čistě jen fotovoltaickou elektrárnu, to územní plán nepřipouští. Pokud bude na daném území vyrobená energie z obnovitelných zdrojů, musí se spotřebovat přímo na místě. Opozice se přesto pozastavila nad tím, proč radní ve výběrovém řízení na pronájem zamítli nabídky dalších tří zájemců o solární elektrárny. Podle radnice byly nabídky irelevantní. „Pro takový záměr nelze pozemky pronajmout,“ zdůraznila mluvčí Heřmanová.