„Naše město je drogovým rájem!" „Sídliště jsou plná feťáků a dealerů." Když čtete předvolební článek politické strany Nový Sever, který zveřejnila na lokálním zpravodajském serveru, nechce se věřit, že se mluví o Chomutově.

Předvolební kampaň je jedna věc, ale jaká je realita? Chomutovský deník se na problematiku drog poptal u policistů, pracovníků K-centra, prošli jsme všemožné statistiky. A bohužel pravda je, že drog ve městě přibývá. A dost.

Více drog, více narkomanů

Stačí kouknout do policejních statistik. Za prvních osm měsíců letošního roku řešili kriminalisté na Chomutovsku skoro stejně případů nedovolené výroby a držení drog jako za celý loňský rok. A v roce 2012 jich bylo ještě méně.

„Za posledních několik let se počet případů drogové kriminality zvýšil všeobecně, jinak tomu není ani v okrese Chomutov," potvrzuje policejní mluvčí Marie Pivková.

Navíc, jak policie upozorňuje v bezpečnostní zprávě za rok 2013, právě narkomani se často podílejí na majetkové trestné činnosti. Vykrádají auta, sklepy, balkony či kradou v obchodech. A venku přepadávají lidi.

Také pracovníkům Kontaktního centra v Chomutově vzrostl počet klientů. A v terénu vyměnili o polovinu více injekčních stříkaček než loni. Vyplývá to z jejich průběžné zprávy za první půlrok 2014.

„Netroufám si ale říci, nakolik je to rostoucím počtem drogově závislých," říká Lenka Protivová z K-centra. A nedokáže prý ani odhadnout, kolik narkomanů vlastně ve městě je. „My jsme v kontaktu s úzkou skupinou lidí, ale pak je tu velké množství těch, kteří nás nikdy nekontaktovali. Jestli jich jsou dva tisíce nebo pět, to si netroufám odhadnout. A asi nikdo," dodává.

S policií se terénní pracovníci shodují v tom, jaká droga je nejrozšířenější. Je to pervitin. Píchá si ho skoro devadesát procent klientů K-centra. Z „měkkých" drog je to pak marihuana.

Pervitin jako rohlík

Také nad tvrzením Nového Severu, že jsou drogy „dostupné stejně jako rohlíky", se musí obyčejný člověk pozastavit. Nechtějí nás jen vystrašit? Není to jen předvolební strategie?

„Drogy jsou opravdu snadno dostupné," tvrdí lídr strany David Dinda. „Navíc se k nim velmi snadno mohou dostat i děti. Proto jsme téma otevřeli k veřejné diskusi."

Drogy v budce? Jde to i snáz…

Drogový kšeft v telefonní budce na Blatenské ulici.Strana ve své kampani dokonce ukázala jeden z málo známých způsobů, jak se drogy předávají. A to pomocí telefonních budek. A dokazuje to nejen fiktivním, ale také reálným videem (na něj se můžete kouknout na našem webu).

„O telefonních budkách jako místech možné předávky drog nás informovali bývalí policisté," vysvětluje David Dinda. „Na některá místa jsme se v posledních měsících zaměřili a utvrdili se v tom, že to takto skutečně mnohdy funguje."

A to je ten promyšlenější model předávání. Tak, aby nikdo neviděl dealera a narkomana, jak si peníze a drogy předávají z ruky do ruky. Jenže funguje to i daleko jednodušeji. „Drogy se prodávají na různých místech přímo na ulici, v bytech a také hernách a hospodách," vyjmenovává policejní mluvčí Marie Pivková. „V dnešní době je dostupnost drog snadnější, než tomu bylo v letech minulých," potvrzuje.

Také David Ištok, který pracuje jako preventista městské policie, v nedávném rozhovoru o poměrech na sídlišti řekl: „Někdy mám dojem, že tvrdé drogy jsou v Chomutově legální, prodávají se normálně z ruky do ruky přímo na ulici, vlastně kdekoliv."

Co s tím? Pro začátek nezavírat oči…

Drogy samotné nikdo hned tak nevymýtí. Ale dá se proti nim bojovat. Jednou z možností je upozorňovat majitele domů či policii na podezřelé chování ve vchodě. Varna bývá často v obyčejném panelákovém bytě. Sousedi si o tom často šuškají, ale nic nenahlásí.

To byl třeba případ varny na Březenecké ulici. Tam to letos v lednu došlo tak daleko, že při vaření drog došlo k výbuchu, který zdemoloval celý byt. Přestože bytové družstvo nemělo hlášené žádné podezření, nájemníci tušení měli. „Potulovali se tu normálně po vchodě a když jsem se jednou zeptal jednoho z nich, ke komu jde, tak si vymyslel jméno rodiny, která tu samozřejmě nebydlí," popisoval Chomutovskému deníku jeden z nich.

Odhalení varny? Týdny i měsíce

Podle policistů se varny většinou nedají odhalit za den či dva. Nebo alespoň ne tak, aby při odhalení bylo proti vařičům dost důkazů. „Je to případ od případu. Někdy je místo odhaleno do týdne, v opačném případě to může trvat i několik měsíců," říká policejní mluvčí.

Naposledy místní kriminalisté odhalili varnu v ulici Na Bělidle. Bylo to v polovině srpna při domovní prohlídce tu našli kompletní varnu a zatkli dva muže. Jeden z nich byl přitom už za vaření drog v podmínce.

Vařiči se totiž často ke své „profesi" vrací i přes předchozí tresty. Lze to vyčíst i ze zpráv policie a K-centra. Několikrát se tam zmiňuje, že jakmile se z basy vrátí několik vařičů, v ulicích se objeví více a kvalitnějšího pervitinu.

A stejně jako klienti K-centra policisté zaznamenali, že daleko více se na výrobě či prodeji pervitinu podílí vietnamská komunita (více čtěte v grafických prvcích dole).

Výsledek?

Nutno dodat, že některá města v kraji (Děčín či Most) jsou na tom ještě hůř. Považovat to za dobrou zprávu je ale nesmysl.

V Chomutově jsme drogy opravdu rozšířené a představují čím dál větší problém. Možná se nedají sehnat jako rohlíky, ale třeba jako kniha určitě. Když víte kde a jak, seženete ji rychle.

To není návod. To je povzdech. Nebo možná varování…

Vietnamští dealeři zlevnili pervitin

Z policejní zprávy o bezpečnosti v Ústeckém kraji za rok 2013:

Ilustrační foto.Evidujeme značný, avšak statisticky nepodložený, podíl toxikomanů na majetkové trestné činnosti; nejvýraznější podíl mají na krádežích vloupáním do motorových vozidel, krádežích vloupáním do sklepů, balkonů a krádežích prostých v obchodních centrech, velkoprodejnách apod. V oblasti násilné kriminality jsou drogově závislí mezi pachateli tzv. pouličních loupeží, zejména v městských centrech.

Bylo zaznamenáno výrazné snižování ceny pervitinu u větších distributorů.

Důsledkem působení Vietnamců v drogovém prostředí je masivní rozmach pouličního prodeje pervitinu a marihuany. Pro příklad obvyklá cena pervitinu byla v minulosti 1 tisíc korun za 1 gram drogy a nyní se tato cena pohybuje
kolem 400 až 600 Kč za 1 gram.

Dochází k častějšímu zapojení žen, mladistvých a nezletilých do distribuce drog, v bytech i v autech jsou přítomny třetí osoby, které na sebe v případě zákroku policie berou veškerou vinu.

Nadále přetrvává tzv. drogová turistika. Na vietnamských tržnicích dislokovaných v příhraničních oblastech (Petrovice, Hřensko, Dubí, Vejprty) dochází ze strany trhovců k prodeji omamných a psychotropních látek, zejména pervitinu a marihuany, občanům SRN, kteří se s drogou vracejí zpět do SRN, kde drogy prodávají s vysokým výnosem nebo si je ponechávají pro vlastní potřebu.


„Je mi jedno, co si šlehnu…"

Z průběžné zprávy Kontaktního centra v Chomutově za rok 2014:

Z celkového počtu uživatelů nealkoholových drog činí podíl mužů 76 %, oproti ženám, které jsou zastoupeny pouze 24%. Pervitin, jako primární drogu užívá 89%, opiáty 4%, kanabinoidy jsou primární drogou u 3,5% uživatelů. Zbývající 3,5% tvoří uživatelé alkoholu a těkavých látek.

Stále častěji se u uživatelů setkáváme s tím, že nejsou tak „striktní" v tom, co užívají. Užívají právě tu drogu/látku, kterou mají zrovna k dispozici.

Kvalitu prodávaného pervitinu hodnotí samotní uživatelé jako nepříliš dobrou. V současné době máme informace o stoupající aktivitě vietnamské komunity při výrobě pervitinu. Podíl „vietnamského pervitinu" na trhu stoupá. Uživatelé popisují jeho účinky jako mnohem slabší, chybí tzv. nájezd, často se objevují spíše jen návaly horka, tzv. „dojezdy" jsou mnohem intenzivnější.

Většina uživatelů nemá stálé bydlení. Někteří bydlí u známých či na toxibytech, velký podíl tvoří uživatelé žijící na ubytovnách. Ubytovny často mění a to i několikrát za rok. V mnoha případech se stává že nejsou schopni dodržet pravidla a z toho důvodu bývají vyhozeni. Dalším důvodem proč musejí opouštět ubytovny, jsou dluhy na nájemném. V letních měsících je častým řešením stan či chatka v zahrádkářské kolonii.

Podařilo se nám proniknout na doposud spíše uzavřenou drogovou scénu města Jirkova. V minulém roce jsme nakontaktovali uživatele žijící v Jirkově, v roce letošním se nám podařilo kontakt udržet a získat více důvěry.