„Máme tady spoustu developerských projektů, které čekají na to, až budou schválené změny územního plánu,“ potvrdila starostka Jana Nýdrová. „Jejich součástí jsou velkokapacitní čistírny odpadních vod. Jedna změna už byla schválena, čekáme na druhou, která musí do opakovaného veřejného projednávání letos na podzim,“ doplnila.

Podle starostky se projekty v čase proměňují, vliv má na to i aktuálně zamrzlý trh s apartmány.

Luxusní rezidenční bydlení právě roste v ani ne čtyři kilometry vzdálených Českých Hamrech, kde bude stát přímo u hlavního tahu obcí. Noví majitelé si tam budou moct pořídit apartmány využitelné k rekreaci i pronájmu.

„V první etapě se soustředíme na modernizaci původního domu, který byl postaven jako zámeček,“ uvedli architekti kolektivu Mooza Štěpán Svejkovský a Jan Šembera. Nachází se tu devět apartmánů. „Apartmány v přízemí disponují předzahrádkami a ve druhém patře se nachází mezonetové byty s vlastní saunou, možností připojení na vířivou vanu a střešní terasou situovanou na západ s výhledem na Německo,“ lze vyčíst z webových stránek projektu. Parkovací stání je vedle domu, pamatuje se i na úschovné prostory pro kola a lyže.

V projektové přípravě je druhá etapa, v níž vyroste dalších devět apartmánů a společné wellness.

Soukromým developerským projektem je také chystaná výstavba prodejny Möbelix nedaleko chomutovského Globusu. Obchodní dům s moderním nábytkem a bytovými doplňky chce postavit pražská společnost TBB.

„Obchodní dům máme například v Karlových Varech. Je vysoce navštěvovaný a stejné očekávání máme i od Chomutova, který patří k největším městům Česka,“ uvedla již dříve zástupkyně společnosti Radka Švandová. V rámci Ústeckého kraje je prodejna v Ústí nad Labem a v Mostě.

Chomutovsko bylo zatím ochuzené o výstavbu nových bytových domů. Pod taktovkou soukromé společnosti naposledy vyrostly před lety v chomutovském Centralu. Další byty a obchody ale mohou vzniknout vedle Kauflandu ve Vinohradské ulici, kde mají o výstavbu zájem společnost OC Vinohradská v čele s Milanem Rampachem a exsenátor Alexandr Novák.

Projekt na bytový dům má také samo město Chomutov. Počítá s ním v místě bývalého fotbalového hřiště u městského parku. Vzniknout tam má 58 nájemních bytů, podzemní parkování s dvěma sty místy, dětské hřiště, vodní prvek a kavárna. Podle Registru stavebních projektů je záměr ve fázi zpracování architektonické studie. Stavět se má na etapy, přičemž termín závisí na získání dotace.

Dále je ve svém záměru stavět byty město Kadaň, které získalo dotaci pro přestavbu bývalého Slovanu na sídlišti B. Práce mají odstartovat v příštím roce. Nájemní bydlení tam město pořizuje pro své klíčové zaměstnance a pro mladé.