Jeho cílem je poskytovat včasnou a citlivou péči dětem od sedmi do osmnácti let, u nichž hrozí riziko vzniku duševního onemocnění, nebo už se u nich rozvinulo. Snaží se také snižovat potřebu hospitalizace a provázet děti při návratu do běžného života.

Kde centrum najdete:
Centrum duševního zdraví pro děti a mládež v Chomutově
Školní 5336, 430 01 Chomutov – 4. podlaží (vedle Katastrálního úřadu)
www.nadeje.cz/chomutov
cdz.chomutov@nadeje.cz; tel.: 778 980 756

„Odborníků, ať už psychologů, psychiatrů nebo psychoterapeutů je málo a objednací lhůty jsou v řádu měsíců. Naší službou chceme pomoct systému – aby nás mohli vyhledat lidé, kteří už neví kudy kam, protože se nikam nemohou dostat,“ nastínila vedoucí pobočky Veronika Kusá.

„Když se jedná o závažný stav, cílíme na to, aby klient skutečně došel k psychiatrovi. Může se ale stát, že čeká čtyři měsíce a čekat ještě bude, nemůže ale zůstat bezprizorní. Proto se snažíme s klienty pracovat a bavit se s nimi o tom, co je trápí a jak by se mohli cítit lépe,“ doplnila. Součástí týmu jsou proto dvě psychoterapeutky, čtyři sociální pracovníci a jeden pracovník v sociálních službách.

Naděje už měla možnost nasbírat v tomto směru zkušenosti. Podobné centrum totiž provozuje už dva roky v Terezíně na Litoměřicku a začátkem letošního roku otevřela další v Žatci a právě v Chomutově. „Za poslední tři a půl měsíce se na nás obrátilo třicet zájemců, nakonec máme dvacet klientů. Klientem ale není jen samo dítě, protože pracujeme s celými rodinnými systémy. V péči tak máme kolem dvaceti rodin,“ nastínila vedoucí sociální služby Karolína Rathouská.

Případů pertuse, takzvaného černého kašle, v Ústeckém kraji v roce 2024 dál přibývá.
Další případy černého kašle na Chomutovsku. Situace v kraji se nelepší, naopak

S jakými problémy se na ně rodiny nejčastěji obracejí? „Bývají to rodiče, kteří přijdou na případ sebepoškozování dítěte, ale můžou to být i jiné věci, třeba s nimi odmítá komunikovat, stahuje se do sebe, projevují se u něj úzkostné stavy,“ popsala některé z nich. „Děti třeba odmítají jít do školy a třeba vůbec vstát z postele. Řeší, jak vypadají, jak se k nim chovají ostatní, vztahové problémy s přítelkyní nebo přítelem či šikanu,“ dodala.

Když se rodina obrátí na centrum, na začátku bývají dvě až tři sezení, kde si obě strany ujasní cíl a pak se ho snaží dosáhnout. „Nejčastější objednávka je, chci se cítit líp,“ poznamenala Karolína Rathouská.

Následuje roční spolupráce s pravidelnými sezeními v příjemném a přátelském prostředí. Služba je zdarma a dítě z ní může kdykoli bez udání důvodů vystoupit.

Festival vína na Červeném Hrádku.
Festival vína na Červeném Hrádku. Krev rozproudilo skvělé víno a cimbálovka

Tým centra vyráží za svými klienty i do terénu. Přijede třeba do Kadaně, Klášterce nad Ohří či jinam na Chomutovsku a s dítětem se setká v prostředí rodiny či venku na procházce v místě, kde se dítě cítě bezpečně.

Centrum současně spolupracuje s dětskou psychiatrickou nemocnicí v Lounech. Pokud je tam dítě hospitalizované a zákonní zástupci k tomu dají souhlas, může s ním tým centra navázat spolupráci už tam. „Následná péče pak může být o to lepší,“ zmínila Rathouská.

Naděje služby otevřela ve spolupráci s Ústeckým kraje a městem.

Mohlo by vás zajímat: Džungle u Kamencového jezera zmizela. Vznikl tím prostor pro širší hráz

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová