Všechna města okresu mají jasno, která oblast si v tomto roce zaslouží nejvyšší vklad. Miliony půjdou do školství, sportu i kultury.

Celých sto milionů korun Chomutov nasměruje do všech svých devíti škol. Vznikne v nich osm nových učeben jazyků a informačních technologií, tři učebny fyziky, dvě chemické laboratoře, dvě dílny, kdy jedna bude obohacená modelovým obráběcím pracovištěm i s počítačovou technologií. Novinkou bude multifunkční televizní školní studio. Jako odborná podpora žákům, učitelům i rodičům nově poslouží šest školních poradenských pracovišť.

Většinu nákladů pokryje evropská dotace

Vedle toho školy získají bezbariérové přístupy, schodolezy a nové sociální zařízení. „Velká část prostředků bude směřovat do vysoké konektivity internetu, bezpečnosti dat a strukturované kabeláře,“ zdůraznil také náměstek chomutovského primátora David Dinda. Projekt město vyjde na 10 milionů, zbývajících 90 pokryje dotace z Integrovaného regionálního operačního programu.

Další peníze poplynou do chomutovských komunikací. Celkem 80 milionů.

V Kadani letos nejvíc financí pohltí dům číslo 722 ve Dvořákově ulici, který je stejně rozhlehlý, jako zanedbaný. Město ho získalo od Ústeckého kraje a chce ho proměnit ve spolkový dům, v němž najdou útočiště mladí umělci, Klub přátel města Kadaně či divadelníci. „Plánujeme úpravy exteriéru i interiéru. Je to krásný secesní dům, kterému chceme vrátit jeho podobu,“ přiblížil kadaňský starosta Jiří Kulhánek.

Město na úpravy pro letošek vyčlenilo 15 milionů korun, konečné náklady ale zatím nejsou známé, protože se pracuje na projektu. V ideálním případě by dům mohl začít sloužit v září roku 2019.

V Klášterci připravují cyklostezku

Klášterec nad Ohří se pustí do investic, které především poslouží k rozvoji volného času. Na jaře začnou přípravy cyklostezky, která vznikne v parku Královehradecká. „Plánujeme v areálu i novou budovu, dřevostavbu s terasou, která poslouží jako zázemí pro půjčovnu sportovního nářadí, občerstvení, veřejné toalety a menší tržnici,“ popisuje mluvčí města Adéla Václavíková. Na přeměnu město vynaloží devatenáct a půl milionu korun, část získá z dotací.

Vůbec nejvíc peněz dá město na obnovu atletického stadionu. Na sportovišti vznikne zázemí pro řadu technických atletických disciplín, které zatím musejí klášterečtí sportovci trénovat v jiných městech. Část z 28 milionů, které si město na akci vyhradilo z rozpočtu, zaplatí i 45 nových parkovacích míst poblíž areálu. Těch je totiž zatím nedostatek. Práce začnou v létě.

Investice do kulturního vyžití si připravil i Jirkov. Nejvíce peněz, třicet milionů korun, si vyžádá přeměna domu v Tyršově ulici na moderní hasičské muzeum a infocentrum. Stranou nezůstanou ani opravy komunikací, třeba v Chomutovské ulici (čtyři a půl milionu). U rybníka v Březenci vznikne chodník (za dva a půl milionu) a úprava parkovacích míst se plánuje pro ulice Slovenského národního povstání, Školní a Mládežnickou. Ty se vyšplhají na čtyři a půl milionu korun.

Město zainvestuje i do škol a to celkem sedm milionů korun. Vylepší technického zázemí škol jako jsou kotelny či vzduchotechnika.