Kdo chtěl být v obraze, sledoval veřejné dokumenty na „nástěnkách" před budovou chomutovského magistrátu. Tedy tak před dvaceti lety. V časech internetu jsou kovové vývěsky přežitkem, město je proto na konci minulého týdne nahradilo digitální úřední deskou.

„Bylo na čase. Konečně máme úřední desku, která odpovídá 21. století," ocenila Simona Roubíčková, když si byla v pondělí vyřídit na úřadě své záležitosti. „Pravdou je, že pokud si chci něco zjistit, spíš hledám na webu města. Tohle je ale dobrá služba. Lepší než ty staré tabule," pohodila hlavou k dvacítce starých kovových vývěsních skříní, které vroubí v dlouhých řadách chodník k úřadu.

Ještě do konce září tam budou viset dokumenty, které museli úředníci tisknout a ručně vložit. V každé z nich ale stojí také upozornění, že občané vše potřebné nově najdou na digitální desce u vchodu na úřad.

Zatímco mladí změnu přijímají se samozřejmostí, starší ročníky jsou na rozpacích. „Koukáme teď na to a říkáme si, že s tím budeme mít problém. Jsme staří," povzdychl si 76letý Vladimír Beneš, který žije se svou ženou v pečovatelském domě Merkur a včera si společně vyšli do města. „Já tomu vůbec nerozumím. Není to pro nás, je to španělská vesnice," omluvně se usmívala jeho paní Veronika Benešová.

Podle mluvčího magistrátu Jana Rödlinga není potřeba se obávat. „Myslím si, že je to tak uživatelsky přívětivé, že každý snadno najde, co potřebuje. V případě potřeby může oslovit úřednice v informačním servisu, které pomohou potřebný dokument najít," ubezpečil.

Díky nové digitální desce se dají vyhledat všechny potřebné dokumenty zveřejňované magistrátem i podle nejrůznějších kategorií.

Obrazovka má i snížené menu, na které bez problému dostáhnou hendikepovaní občané.

„Je to další krok v elektronizaci veřejné správy. Lidé najdou vše na jednom místě. Díky provázanosti s informačními systémy budou všechny dokumenty publikovány automaticky. Omezí se tak možnost lidského pochybení a celkově se zjednoduší povinné zveřejňování dokumentů," popisuje tajemník magistrátu Theodor Sojka.

Dotykové obrazovky jsou dvě a jejich funkčnost bude zajištěná, i když vypadne proud, protože mají baterii s dostatečnou kapacitou.