Před Vánocemi se na Chomutovsku množí zdloději. Kradou hlavně v marketech, ale i v městské hromadné dopravě.


„Tak, jako každý rok, s blížícími se Vánocemi krádeže přibývají. Jedná se nejvíce o markety,“ uvádí mluvčí chomutovské městské policie Vladimír Valenta. „Jestliže v průběhu roku jezdí strážníci ke krádežím tak třikrát za týden, tak v tomto období je to určitě jednou za den,“ doplňuje mluvčí Valenta.


Dále podle něj zloději kradou prakticky vše, co jim přijde pod ruku. Jídlo, cigarety, alkohol, kosmetiku a další. Policie například zadržela před pár dny 57 letého muže, který kradl v marketu Lidl zboží za dvě stě korun.


Nebo v Penny marketu v Bezručově ulici. Děvětatřicetiletý muž se tu pokusil ukradnout salámy za čtyřista korun.


Tesco je připravené


Velké markety jako je Tesco v Jirkově před Vánocemi zvyšují ochranku, díky tomu se krádeže u nich nezvyšují.


„ Využíváme interní kamerový systém,“ sděluje mluvčí řetězce Tesco Eva Karasová. Své zákazníky pak varují před zloději rozhlasem. „Rozhlasem a informačními tabulkami doporučujeme zákazníkům, aby neodkládali své kabelky, mobily nebo peněženky v nákupních vozících nebo ve svých autech na parkovišti,“ doplňuje Karasová.


„Zároveň spolupracujeme i s ostatními obchody a vyměňujeme si informace o případném působení organizovaných skupin zlodějů,“ ukončuje Karasová.


A podobně to mají i jiné markety a obchody. Například v jedné chomutovské prodejně se sportem, která nechce být zveřejněna, nabírají před Vánocemi další pracovníky, aby hlídali zloděje.


Kradou i v MHD


Podle Vladimíra Valenty se blíží vánoční shon a tím se plní dopravní prostředky MHD. V „tlačenici“ pak nejeden cestující při vystoupení zjistí, že mu chybí peněženka.


„Lidé jsou v tomhle stále naivní a nedávají pozor. Cenné předměty třeba nosí na vrchu nákupní tašky,“ upozorňuje mluvčí Valenta.
Ze zkušeností městských strážníků z minulých let je nejvíce krádeží právě v měsíci listopadu a prosinci.