Chomutov udělal další krok k čistějšímu městu. Po rozdávání zásobníků a sáčků na psí exkrementy se město rozhodlo poskytnout další novou službu. Chomutovští psi dostali svůj první psí záchod. Pokud se osvědčí, vzniknou po městě další psí toalety.

Nové psí WC se nachází v Bezručově ulici za Penny marketem. „Venčení psů je přirozené, ale můžeme mu dát určitý řád a prostor. Pak nebudou psi obtěžovat ostatní znečištěnými trávníky, lampami, ulicemi a poničenými stromy a fasádami domů," sdělil náměstek primátora Martin Klouda.

Jak WC vypadá?

Značka Psí WC.Psí WC je v podstatě malé pískoviště, v jehož středu se nachází šedesát centimetrů vysoký sloupek, takzvaný pisoár, který vypadá jako kryt lampy veřejného osvětlení. Rozdíl je v tom, že na tomto sloupku jsou úmyslně navrtané díry, které zachycují moč, která pak láká další psy. „Princip využívá přirozeného chování psů, pro něž je denní nutností označovat svůj revír močí. Vznikne tak pachová stopa, která je neodolatelným lákadlem pro další psy," vysvětlila mluvčí města Šárka Schönová.

Psí záchodek vybudovali pracovníci Technických služeb města Chomutova. Objednat se musel jen speciální pisoár, který stojí okolo tří tisíc. „Další náklady byly zanedbatelné," dodala Schönová.

Hlasy pro i proti

Psí toaleta je v Chomutově teprve necelé dva týdny. Pejskaři se přesto ihned rozdělili na dva tábory. Jedni jsou pro a druzí zásadně proti. „Jsem ráda, že tu WC udělali, chodí sem venčit hodně lidí a vadí mi, když psi čůrají na fasády domů. Tohle by mohlo pomoci," svěřuje se svým názorem Květa Žažová. „Já si myslím, že je to hloupost. Žádný pes nepochopí, že je to WC a klidně pomočí sloup o kus dál. Spíše se bojím, aby si písek nespojili s dětským pískovištěm a nechodili pak tam," říká naopak Kristýna Cibochová.

Anketa: Co říkáte na psí WC?

Lucie Müllerová, 27 let, Okořín
Ještě jsme ho nezkoušeli, takže nemůžu říct. Připadá mi to ale jako hloupost. Slušní lidé po svých pejscích uklízí a těm ostatním nepomůže ani psí WC.

Jan Rödling, 30 let, Chomutov
Já si myslím, že to je vyhazování peněz. Už vidím, jak donutím psa, aby svou potřebu udělal vždy na jednom místě. Není to kočka a není to stroj. Kdo uklízí, je mu to k ničemu, kdo neuklízí, tomu to nepomůže.

Soňa Fresserová, 25 let, Chomutov
Mého psa nové WC zajímá, táhnou ho tam ty pachy. Bylo by dobré, kdyby bylo nějaké WC také v centru, třeba u Chomutovky, tam je jen beton. Myslím si, že je to dobrý nápad.

A co vy? Líbí se vám ten nápad nebo ne? Hlasujte v anketě a diskutujte!

„Je to dobrá věc," říká odborník

„Když se to pejsek naučí, tak je to přínos nejen pro ostatní obyvatele města, ale i pro samotné majitele psů," sdělil Chomutovskému deníku majitel chovné stanice Krásnoočko Josef Prášil. Podle něj pak nemusí páníček dlouho čekat než se jeho čtyřnohý přítel vyvenčí. „Je reálné, aby se psi naučili chodit na tyto toalety. Sám mám na dvoře jeden starý patník a všichni pejskové chodí jen tam. Kolem jsem dal písek, který jednou za čas vymění," přidává své zkušenosti s tím, že lidé tuto metodu používali již před čtyřiceti, padesáti lety. „Myslím si, že je to dobrá věc,"dodal.

V Chomutově je hlášeno pět a půl tisíce psů. Ti znečišťují veřejná prostranství, na což si občané stěžují. Město proto hledá další cesty, jak motivat a vychovávat jejich majitele.