Nominální hodnota známky je 25 korun a vyjde v nákladu 630.000 kusů. „Vím, že filatelisté si mysleli, že jí budou lepit na dopisy u nás doma, ale posílat se bude pouze do zahraničí, protože je to mezinárodní záležitost," uvedla Svobodová. Na známce pracovala celé loňské jaro.

Křest 16. dubna

První chomutovská poštovní známka bude Českou poštou představena 15. dubna v Praze a 16. dubna v 16 hodin na chomutovské radnici. Křtu se zúčastní primátor města Daniel Černý, zástupce České pošty, Svazu českých filatelistů a autorka Marie Svobodová. Součástí odpoledne bude i její autogramiáda.

Známka i s ceninami zde bude na prodej, připravené je i příležitostné razítko. Rytcem známky i všech souvisejících obrázků je Ľubomír Žálec z Bratislavy.

„Je to pro naše město významná událost," řekl primátor Chomutova Daniel Černý. Sběratelé, filatelisté i široká veřejnost se mohou na křest přijít podívat. Známka i související ceniny zde budou ihned v prodeji. Kromě názvu města a roku vydání připomíná známka i VI. mezinárodní filatelistickou výstavu Euregia Egrensis, která se bude v Chomutově konat začátkem května v galerii Špejchar, a při jejíž příležitosti známka také vychází.

Bude i obálka

Současně také pošta vydá i obálku prvního dne, tzv. FDC, na které je vyobrazený dům s s podloubím a popisným číslem čtyři na náměstí 1. máje.

Vydaný bude i známkový sešitek se dvěma kupony, na jednom je městské divadlo, na druhém Café Rouge jako součást radničního komplexu. „Známka je premiérou pro mne, pro rytce, ale nejvýznamnější premiéra patří městu Chomutov. Ano, poprvé na známce v historii pošty je konečně i toto město, které se často ocitá spíš v černé kronice než v takovýchto souvislostech," řekla Svobodová.

Rozhovor s autorkou první známky Chomutova Marií Svobodovou Marie Svobodová.

Barvy? Nechtěla jsem žádnou modrou oblohu a zelený strom

Autorka první poštovní známky Chomutova Marie Svobodová sedí u stolku ve své pracovně a před sebou má finální podobu svého díla. „K tomu, že se nám podařilo přesvědčit Českou poštu, nám pomohla chystaná šestá mezinárodní filatelistická výstava Euregia Egrensis. Filatelisté argumentovali s tím, že na známce už vyšla města jako Cheb, Klatovy, Hlinsko, Hořice či Štramberk, tak proč ne Chomutov," říká na začátek našeho rozhovoru autorka.

Vy jste s filatelisty propojena už hodně dlouho?

Pro filatelisty dělám už čtyřicet let, když pominu, že jsem si filatelistu vzala. Začalo to v sedmdesátém roce kdy jsem pro ně dělala diplomy, katalogy, nálepky, razítka, dokonce pro Českou poštu jsem dělala razítka na Boží Dar, se kterým jsem pětkrát vyhrála v soutěži mezi filatelisty o nejhezčí poštovní razítko. No a teď je má práce konečně korunovaná známkou.

O tom, kdo známku udělá, bylo jasno hned?

Dá se říct že ano, protože všichni věděli, jak dlouho už pro filatelisty dělám. Takže se shodli, že kdo jiný by měl tu známku nakreslit, než já.

Bylo těžké vybrat motiv?

V Chomutově je mnoho krásných motivů, které by si zasloužily být na známce, ale já jsem mohla vybrat jen jeden, navíc musel souviset s výstavou. To bylo asi pro mě to nejsložitější. Ve Špejcharu bude výstava, tak jsem se nijak zadání nezpronevěřila. Navíc krásný barokní kostel přiléhá k původnímu jezuitskému semináři, a ten je tam vlastně jako bonus navíc.

Co bylo na vaší práci nejtěžší?

V kresbě bylo jasno, ale ta známka je to dělaná dvojí technikou. Je tam hlubokotisková barevná plocha, kterou tvoří tři barvy a druhá je rytina, která tomu dává kontrast. Takže nejtěžší bylo to barevné řešení, kudy se budou barvy prolínat. A to už musím vědět dopředu a pak si sednout ke grafikovi a říkat mu, jak to má udělat. Trochu jsme museli doladit jednotlivé linky, jejich tloušťku.

Je těžké vtěsnat motiv do tak malého prostoru jakým je známka?

Prošla jsem si bohatou praxí, od práce v propagaci ve zdejších železárnách, přes statky, až po volnou nohu. To už ale bylo po revoluci a tak vytvořit známku nebylo zase tak těžké. Můj problém je spíš v tom, že jsem si příliš neosvojila práci na počítači a tak všechno dělám ručně. Nafotím si to, a na brusném papíře nabrousím tužku a dělám, dokud to není ono.

Co barevnou mutaci - rozhodovala jste se dlouho?

Tu jsem měla od začátku v hlavě. Nechtěla jsem žádnou modrou oblohu a zelený strom, to vůbec ne. Takové fotografie z letního poledne ty nechám fotografům. Moje verze jsou málo reálné, ale proč ne.

Budou i jiné barevné verze?

Tahle objednávka je jen na jednu barevnou verzi, takže určitě ne. Takhle to je a možné změny jsou jen na autorovi, ale pošta už mi to určitě nedá. Pokud bychom ale přešli do dvou let na Euro, tak skončí tahle známky ve sbírkách a lepit na dopisy se nebudou.

A co to ostatní - jako obálka a další?

To vzešlo v souvislosti s chystanou výstavou, kdy se filatelisté rozhodli, že ke známce budou ještě dělat další věci. Protože jsme staří praktici, tak jsme se rozhodli udělat i známkový sešítek, dva kupony na kterých je městské divadlo a špalíček a také ke každé známce FDC, tedy obálku prvního dne vydání s přítiskem, na kterém je ten nejkrásnější růžový dům s loubím na náměstí 1. máje a staré latinské písmeno „C", které symbolizuje název města Chomutova.