Silná vůně dřeva a řev pil v těchto dnech zaujmou asi každého, kdo vstoupí do Bezručova údolí v Chomutově. Stromořadí podél silnice je navíc viditelně prořídlé, místy zůstala jen řádka pařezů. Práce probíhají i kolem cyklostezky a ve svazích. Jen část z nich souvisí s běžnou jarní údržbou, kácení je nezbytné kvůli poškozeným stromům a kůrovci.

Kaštanovou alej podél silnice opakovaně posuzovali dendrologové, protože má řada jejích stromů velmi špatnou kondici. Vytipované stromy byly s ohledem na bezpečnost provozu v uplynulých dnech poražené.

„Životní prostředí schválilo, abychom nechali pokácet 130 stromů, které byly napadené nebo nebezpečné,“ potvrdil vedoucí chomutovského provozu Správy a údržby silnic Ústeckého kraje Vladislav Smetana. „Toto byla první etapa, druhá naváže za dva roky. Bude se jednat o dalších 94 stromů,“ upozornil.

Muž se v Chomutově schoval před počasím do kontejneru na použitý textil. Nemohl pak ven.
V Chomutově se muž schoval před počasím do kontejneru. Nemohl ven

Místo poražených velikánů nastoupí náhradní výsadba v počtu 326 stromů. Půjde o jírovce, javory a lípy o výšce půl druhého metru. Vysázené mají být letos na podzim, ne však do původních řad podél vozovky.

„Kořenové systémy prorůstaly pod silnicí a stromům se nedostávalo toho, co potřebovaly. Náhradní výsadbu proto budeme provádět podél vybraných pozemků na horách v katastrálním území Bečova a Blatna,“ vysvětlil Smetana.

S pilami se ale v lesích Bezručova území otáčí více majitelů. Tím největším je Arcibiskupství pražské, které vlastní pozemky ve svahu od Prvního Dolského mlýna po začátek kaštanové aleje za Hřebíkárnou, a potýká se s kůrovcem.

Farmářské a vinné trhy v Chomutově.
K snídani ovoce, k obědu šampaňské. Chomutov patřil farmářům a vinařům

„V letošním roce jsme v této části našeho lesa prováděli těžbu v rozsahu zhruba 500 metrů krychlových, což odpovídá asi patnácti nákladním autům,“ informoval zástupce ředitele pro výrobu Jan Ferkl. „Jednalo se jak o těžbu borových a smrkových souší, tak i o těžby výchovné, mající za účel zpevnit do budoucna lesní porosty. Zároveň jsme instalovali několik desítek obranných opatření proti kůrovci, abychom zabránili šíření tohoto škůdce z okolí do našich lesů,“ doplnil.

Státní Lesy České republiky a obec Křimov v Bezručově údolí zatím zpracovávaly dřevo, které na počátku března poškodil silný vítr. Většinu už ho odvezly. To kvalitnější končí na pile, méně kvalitní čeká celulózní zpracování.

Kromě toho se ale Křimov na letošek plánuje těžbu, a to zhruba 600 metrů krychlových dřeva v prostoru od vojenského bunkru po Třetí Dolský mlýn.

Barbarství? Kdepak. Nutnost

„Je to poprvé po letech, kdy budeme dělat úmyslnou těžbu, která vychází z hospodářského plánu,“ přiblížil lesní správce Gabriel Baláž. „Těm porostům nic není, ale dosáhly věku, kdy ztrácejí vitalitu, takže se vytěží a porost se obnoví. Znovu se zalesní a cyklus bude pokračovat dál,“ vysvětlil. Dřevo obec prodá jako palivo a z části nadělá prkna a hranoly využitelné pro údržbu obce.

Křimov z kácení nevyšel ani v posledních třech letech, dosud to ale bylo v souvislosti s kůrovcovou kalamitou. Setkávalo se to ovšem s negativním ohlasem lidí.

„Na jedné straně na nás k tomu tlačilo životní prostředí, které hrozilo pokutami a my jsme tu kalamitu museli hasit. Na straně druhé si někteří občané mysleli, že jsme barbaři a že jsme tomu mohli zabránit. To je ale nemožné,“ popsal starosta Milan Váňa.

Sucho, kalamita a následné kácení si tak vybírají svou daň a Bezručovo údolí mění svůj vzhled. „Nebude mít vizáž jako dosud, to je jasné. Otevře se. Vidíme to už od nás,“ podotkl starosta Křimova. „Když si stoupnete k vodárně, dohlédnete až na Hřebíkárnu,“ dodal.

Hromady pro brouky

Kvůli kůrovci v těchto dnech kácí napadené stromy také Městské lesy Chomutov. Provádějí i běžnou jarní očistu podél cyklostezky, aby suché porosty neohrožovaly lidi. „Hromady necháváme na místě, aby shnily a posloužily broukům. Je to dnes trend,“ nastínil ředitel Petr Markes.

Z pohledu odboru životního prostředí Ústeckého kraje se stav lesů v Bezručově údolí výrazně neliší od stavu jiných lesů v České republice. Všechny sužuje sucho, které vede k oslabení lesních porostů.

Mezinárodní den památek v Chomutově.
V kostele i pivovaru. Mezinárodní den památek v Chomutově otevřel zámky

„K tomu prak přistupují další vlivy, jako je kůrovec nebo invazní patogeny,“ nastínila mluvčí Magdaléna Fraňková. „Zdravotní stav dřevin se plošně zhoršuje a jednotlivě více než v minulosti dochází k usychání stromů,“ dodala.

Kraj má letos zpracovat nový plán péče, v němž má navrhnout nové zásady hospodaření na dalších deset let. Jeho součástí mají být těžební zásahy prováděné šetrnějšími metodami a zachování přirozeného druhového složení s vysokým podílem listnatých dřevin.

Mohlo by vás zajímat: Hodinová manželka z Chomutova: Dělám to samé, co doma, ale dostávám zaplaceno

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová