Podle ujištění plk. Jaroslava Pelešky, ředitele chomutovské policie, by tu migranti měli trávit jen krátkou dobu. „Není to ubytovna ani záchytné zařízení," upřesnil pro Chomutovský deník, „je to jen místo, kde budou případní běženci zadržení v našem regionu čekat, dokud neproběhnou nutné administrativní kroky."

Hygiena, střecha nad hlavou, jídlo

Policisté musí migranty identifikovat a prošetřit jejich vstup na území republiky, zda tu nejsou nelegálně. Pak rozhodnou, zda je propustí či převezou do oficiálního záchytného zařízení. Nejbližší je zatím v Bělé na Mladoboleslavsku.

V objektu budou mít podle Pelešky zadržení cizinci základní podmínky pro hygienu a pokud se jejich pobyt protáhne na několik hodin, dostanou jídlo. Sami nebudou moci odejít, policisté je budou hlídat, v oknech v přízemí jsou navíc mříže.

Podobná místa připravuje na příkaz ministerstva vnitra policie i v dalších městech kraje. „Já musím ocenit, že ministerstvo vnitra nečeká, až nějaká problémová situace nastane, ale připravuje se už teď na to, že potenciálně nastat může," dodal k tomu primátor Chomutova Daniel Černý.

V kopcích pochytali desítky uprchlíků

Policisté z Chomutovska už jednu větší záchytnou akci na kontě mají. Zhruba před čtrnácti dny pochytali v lesích Krušných hor asi čtyřicet běženců. Někdo je dovezl poblíž hranice s Německem a tam je vysadil.

Tehdy ještě shromažďovací místo nefungovalo, zadržení cizinci tak seděli na celách předběžného zadržení či na jednotlivých odděleních v Chomutově, Mostě a Lounech. „Nebylo to jednoduché, potřebovali jsme šest tlumočníků do šesti různých jazyků. Byl problém je sehnat, ale pak se také s migranty domluvit, získat od nich informace, co vlastně chtějí," dodal Peleška. Někteří byli propuštěni, další odvezeni právě do Bělé.

Kontrolují hlavně kamiony a autobusy

Od té doby zadrželi policisté na Chomutovsku několik dalších uprchlíků, ale šlo jen o jednotlivce. „Zatím nejde o nic velkého či organizovaného," potvrdil Chomutovskému deníku Peleška. „Jeden či dva lidé do týdne, většinou se snaží dostat do Německa."

Policisté prý důsledně kontrolují především kamiony a autobusy, a to jak na hlavních tazích skrz okres, tak právě na hranici s Německem. „Děláme všechno pro to, aby se na Chomutovsku nepohybovali migranti bez povolení či bez prostředků. To pak může svádět k tomu, že si budou jídlo či oblečení opatřovat nelegálním způsobem," dodal policejní ředitel.