Podpořit mladé chomutovské atlety a atletky přijedou v pondělí olympioničky Barbora Špotáková a Zuzana Hejnová. Budou totiž při slavnostním otevření nového atletického stadionu na Zadních Vinohradech.

Dopoledne bude otevřený pro děti z mateřských a základních škol v rámci projektu Atletika pro děti, ovšem v půl čtvrté se tam bude moci nahrnout také široká veřejnost. „Rodiče se svými dětmi si zde budou moci vyzkoušet různé průpravné atletické disciplíny, jako jsou hod pěnovým oštěpem, skok daleký z místa, překážkový běh, přeskoky na žíněnce, slalomový běh, hod medicinbalem, běh přes žebřík nebo hod raketkou na cíl," vyjmenovala mluvčí magistrátu Šárka Schönová, co malé návštěvníky čeká.

Dvojnásobná zlatá olympionička Bára Špotáková a Zuzana Hejnová tam budou rozdávat podpisy od 17:00 hodin. Návštěvníci se mohou příjemně uvolnit také u doprovodného programu, zatímco si děti užijí skákání v nafukovacím hradu.

Menší, aby se vešel…

Atletický ovál se šesti dráhami má osmidráhovou rovinku. Stadion je bezúdržbový, což je významný parametr. Dá se využívat celoročně. Umožňuje všechny atletické disciplíny. „Při plánování i dokončování stadionu jsme úzce spolupracovali s atlety, aby jejich zkušenosti a požadavky zajistily areálu tu nejlepší funkčnost," uvedl primátor Jan Mareš.

Přes to, že atletický ovál s rovinkou splňují předpisy IAAF a ČAS, mezinárodní závody tam nelze pořádat. „Vedou se diskuze o tom, že je ovál od třech stech metrech málo, standardizovaný parametr je čtyři sta metrů, a tak Chomutov nemůže být významným hostitelem atletických mítingů," je si vědom primátor. „Z určitého pohledu je to škoda. My ale chtěli v první řadě oddělit atletiku od fotbalu a jinak to z hlediska prostoru uspořádat nešlo," dodal na vysvětlenou.

Stadion budou využívat profesionální sportovci i školní děti. Běhat po ovále ovšem mohou i další zájemci, kterým záleží na dobré kondici, jak potvrdil primátor. Budou se ale muset časově přizpůsobit režimu sportovců a škol.

Atletický stadion je jedním z posledních dílků skládačky, který zapadá do původní vize velkého sportovního areálu na Zadních Vinohradech. Stavebně byl součástí projektu letní stadion s tréninkovým zázemím a společně i s fotbalovým, in-line dráhou a parkovištěm stál více než 257 miliónů korun. Dotace z Regionálního operačního programu je takřka 209 miliónů a o dalších 18,4 miliónu Chomutov požádal Ústecký kraj.

V říjnu má být otevřen navíc také plavecký areál pojmenovaný Aquasvět.