Krajští radní už schválili zahájejí příprav projektu za 110 miliónů korun. Výhledově by stezka měla pokračovat přes Havraň dále do Mostu.
Projektu se ujal Ústecký kraj, který také bude žádat o dotace. „S ohledem na význam záměru pro celý region je navrženo zajištění přípravy a realizace projektu ze strany kraje,“ potvrdil tiskový mluvčí kraje Zdeněk Rytíř. Podle jeho slov už proběhla pracovní jednání mezi krajem, městem Chomutov, ale také obcemi, které cyklostezka protne.

Vedena má být z ulice Tomáše ze Štítného v Chomutově kolem Kamencového jezera přes Otvice, Zaječice a Vrskmaň do Strupčic. Délka budované trasy přesáhne deset kilometrů.
„Kraj pracuje s návrhem trasy, který teprve bude dopracován,“ upozornila tisková mluvčí Chomutova Šárka Schönová. „Po silnici by cyklostezka měla vést jen minimálně. Především povede nezastavěným územím a místy po již nevyužívaných drážních pozemcích,“ doplnila tisková mluvčí.

To je příklad Otvic, které se dlouho snažily získat do svého majetku drážní pozemky, aby mohly posloužit místním lidem právě pro sportovní vyžití.
„To se povedlo. V tuto chvíli jsme rádi, že štafetu přebírá kraj a pustí se do budování tak velkého projektu,“ uvedl starosta Otvic Pavel Ašenbrener.
V současné době se pracuje na dokumentaci pro územní rozhodnutí a kraj jedná s vlastníky dotčených pozemků o majetkoprávním vypořádání. To by mělo být dořešeno s koncem příštího roku, stejně jako vydání stavebního povolení.

„Při dodržení těchto klíčových termínů je možné počátkem roku 2012 zahájit vlastní realizaci stavby,“ upřesnil Zdeněk Rytíř. Samotná výstavby cyklostezky z Chomutova do Strupčic by pak neměla přesáhnout jeden rok.

Náklady na výstavbu mají být profinancovány z prostředků Fondu rozvoje Ústeckého kraje. Podíl ve výši osmdesát pět procent s největší pravděpodobností zaplatí dotace z Regionálního operačního programu Severozápad.