Po mostě a po kruhácích

Řidiči už jezdí mezi Mostem a Žatcem po novém přemostění, otevřeny byly také dva nové kruhové objezdy. Ty slouží k napojení obou silnic a také blízké průmyslové zóny Triangle u Žatce.

Dosud řidiči při cestě mezi Žatcem a Mostem jezdili po provizorních panelových komunikacích. Ty teď stavbaři odstraní a postaví zbylá napojení kruhových objezdů. Odstraněn bude také provizorní velký kruhový objezd, který tu vyrostl v roce 2007.

Křižovatka silnic R7 a I/27, která ponese název mimoúrovňová křižovatka (MÚK) Vysočany má být kompletně otevřena 15. září. Stejně tak jako navazující šestikilometrový úsek silnice R7 Praha – Chomutov mezi Bítozevsí a křižovatkou se silnicí I/27.

Silnice za miliardy

MÚK Vysočany a úsek k Bítozevsi se začaly stavět vloni na jaře, obě stavby vyjdou dohromady na zhruba miliardu korun. Přispěla na ně Evropská unie z operačního programu doprava. Ze stejného programu by měla Unie přispět na stavbu navazujících úseků R7 do Chomutova – z Vysočan do Droužkovic a z Droužkovic do Nových Spořic.

„V listopadu by se podle našich informací měly v Bruselu podepisovat smlouvy o financování. Hned potom bychom chtěli začít se stavbou obou úseků,“ sdělil Deníku René Komínek, ředitel chomutovské správy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Se spolufinancováním obou staveb počítá také návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury na příští rok. Oba úseky mají dohromady stát zhruba pět miliard korun a naváží na před několika lety otevřenou novou silnici I/7 z Chomutova do Německa přes Krušné hory.

Pokud se začne stavět na konci letošního roku, řidičům by nová silnice měla sloužit v prosinci roku 2012.

Výstavbu silnice R7 ovlivnila stejně tak jako v případě celé silniční sítě v ČR hospodářská krize. Prioritou je dostavba rozestavěných úseků a těch, na které přispěje EU. Ostatní úseky na R7 z financování z Unie vypadly, kdy se začnou stavět, je nejasné.

Stejně tak je nyní nejasné, kdy budou peníze na navazující úseky silnice I/27 ve směru na Most a Žatec – přemostění údolí u Žiželic a Velemyšlevsi.