Velkou tragédií mohl skončit úterní večer v Klášterci nad Ohří. Sedmiletý chlapec na sídlišti Panorama v Mírové ulici lezl na strom, běžná klukovská zábava se ale zvrtla v boj o život. Chlapec ze stromu spadl a utrpěl zranění, které si vyžádala letecký přesun do ústecké nemocnice.

Přetahovaná se včelami

Za celou událostí stála velká náhoda a chuť na zralé špendlíky, kterou neměl jen klučík, ale i okolní hmyz. „Když lezl na strom, píchla ho včela,“ říká chlapcova příbuzná Ludmila F. „Takže se lekl a pustil,“ vysvětluje. Chlapec naštěstí není na včely alergický, záchranáři proto nemuseli řešit otravu včelím jedem, která může končit i velmi rychlou smrtí. Přesto si pro něj musel přiletět vrtulník. „Utrpěl středně vážná zranění, která si vyžádala letecký převoz do Ústí,“ potvrdil mluvčí záchranářů Prokop Voleník.

Silně opilý brázdil ulice na kole, spadl přímo do rušné vozovky.
Silně opilý brázdil ulice na kole, spadl přímo do rušné vozovky

Sedmiletý pacient momentálně leží na oddělení dětské traumatologie, utrpěl několikanásobnou zlomeninu ruky a má polámaná žebra.

Včelaři šlechtí méně agresivní plemena včel

Letní měsíce jsou obdobím, kdy včely a vosy bodají nejvíce. „Kulminuje jejich sezóna, mají hlad a snaží se získat zásoby,“ říká mluvčí Českého svazu včelařů Miloslav Peroutka. „Lákají je hlavně květy, ale sladké látky hledají i kolem člověka. Takže se někdy stane, že bodnou,“ pokračuje Peroutka.

Útoků na člověka ale podle včelařů obecně ubývá. „Snahou včelařů je chovat šlechtěná plemena, která jsou mírná, ať už budou chována v úle nebo budou žít volně,“ vysvětluje Miloslav Peroutka. „To sice neznamená, že by klesala jejich jedovatost, ale bodají mnohem méně, než jsme bývali zvyklí dříve,“ upřesňuje mluvčí včelařů.

Co dělat, když vás ďobne hmyz?První pomoc vždycky spočívá v chlazení místa vpichu, pokud jde o včelí bodnutí, je nutné vyndat žihadlo. A to tak aby nedošlo ke zmáčknutí jedového váčku, který by do těla uvolnil i zbytek jedu. Poté můžete přiložit ledový obklad, nebo nanést zklidňující mast. Babičky dodnes nedají dopustit na rozkrojenou cibuli Vážnější komplikace u zdravých lidí nastávají jen tehdy, když žihadlo zasáhne jazyk či krk. Tady je na místě vyhledání lékařské pomoci.

Nemocnice ošetřily desítky tisíc pacientů

Podle statistik Všeobecné zdravotní pojišťovny musela tuzemská zdravotnická zařízení loni ošetřit dvacet šest tisíc případů bodnutí hmyzem. „Pro většinu zdravých lidí ale není žihadlo, nebo pokousání od komárů důvodem k vyhledání lékaře,“ míní ředitel komunikace pojišťovny Vlastimil Sršeň. „Těžší reakci zažívají jen ti, kdo trpí alergií. Může jim způsobit anafylaktický šok, který se projevuje problémy s dýcháním, bušením srdce, nevolností či přímo ztrátou vědomí,“ vyjmenovává ředitel. „Alergici by proto vždy u sebe měli nosit léky,“ uzavírá Vlastimil Sršeň.