Koho štvou hluční sousedé a chce prodat byt, aby se mohl odstěhovat na klidnější místo, má šanci, že se domluví s městem. Chomutov chce za pomoci 7,5 milionu korun z evropských dotací vykoupit a opravit zhruba dvě desítky bytů pro sociální účely, a tak stanovil podmínky a založil webové stránky, kam mohou prodávající směřovat své nabídky.

Výkupem bytů město sleduje trojí užitek. Vyhoví lidem, kteří by se své nemovitosti z nějakého důvodu rádi zbavili. Samo začne systematičtěji budovat fond sociálních bytů, k čemuž se zavázalo, a pomůže osobám ve složité životní situaci.

„Rádi bychom občanům zprostředkovali solidní bydlení za přijatelné peníze,“ nastínil náměstek primátora Milan Märc (Nový sever), který má v gesci sociální oblast. „Zaměřit se chceme převážně na matky samoživitelky, seniory nebo mladistvé, kteří opustili dětský domov,“ upřesnil.

Navštívili jsme televizní a rozhlasový vysílač Buková hora na Děčínsku. Při pořizování reportáže jsme prošli veškeré technické provozy od těch historických, které  už nejsou funkční, ale mají zde nostalgickou hodnotu až po nejnovější digitální vysílače. P
FOTO: Provoz vysílače na Bukové hoře hlídá správce už 30 let

S poradenstvím a podporou k nim budou docházet sociální pracovníci. Město ví o nejméně 130 lidech, kteří by sociální byt potřebovali, zatím jich ale pro tyto účely má jen dvanáct.

Cenu rozhodne znalec

Chomutov je připraven odkoupit za cenu podle znaleckého posudku byty 1+1 až 3+1, které jsou v osobním vlastnictví a nevázne na nich exekuce ani jiné omezující právo. Musí být hned obyvatelné, bez parazitů a se základním vybavením, jako je sprcha, toaleta a kuchyňská linka s troubou. „Když to zjednoduším, mohou tam být počmárané zdi, ale nemůže být vytržený záchod a ze zdi nesmí trčet trubky,“ shrnul náměstek primátora David Dinda (Nový sever).

Vlastníci mají k využití formulář na stránkách vykupbytuchomutov.cz, kde jsou také podrobné podmínky výkupu. Prvních dvacet bytů v pořadí od nejnižší navrhované kupní ceny navštíví znalec. Ten posoudí jeho stav i cenu.

Vydatný déšť provázel chomutovský Majáles. I přes nepřízeň počasí přišlo mnoho lidí.
OBRAZEM: Chomutov slavil majáles. Pošmurné počasí prozářil Klus i domácí umělci

Když zhodnotí, že se byt k výkupu nehodí nebo zájemce nepřijme cenu podle znaleckého posudku, postoupí do výběru další.

Nabízené byty mohou být z celého Chomutova s výjimkou sídliště Kamenná a ulic kolem soudu. Jde totiž o vyloučené lokality a podmínkám projektu tak nevyhovují. „Mrzí mě to, mám signály, že právě na Kamenné by bylo k prodeji opravdu hodně bytů a za částky příznivé pro město,“ poznamenal Märc.

Podle vedení města je ale možné, že se otevřou i další možnosti výkupu, které tyto oblasti nevynechají. Před spuštěním jsou vládní dotace týkající se pořízení sociálních a dostupných bytů, případně by se mohly koupit z rozpočtu města, pokud se na tom shodnou zastupitelé.

Manažerka prevence kriminality Iva Ejim.
Iva Ejim: Ohlasy na lekce sebeobrany? Nesmírné, přihlášek je hodně

„Nikde není psáno, že nemůžeme přikoupit třeba deset bytů na Kamenné, pokud uznáme, že je to ekonomicky výhodné a sociálně žádoucí,“ řekl k tomu Dinda.

Sešněrovaná cena

Chomutov chce nakoupit zhruba dvě desítky bytů nejen letos, ale i každý další rok. Slabinou je v záměru především výkupní cena. Město se musí držet pravidel spjatých se správou cizího majetku a nabízí ceny ze znaleckého posudku. Oproti tomu nemají soukromí investoři problém zaplatit víc. Kvůli tomu se Chomutovu před rokem nepodařilo odkoupit byty v problémové Borové ulici a ztroskotal i loňský záměr Klášterce nad Ohří. Když chtěl za dotace vykoupit byty, nesehnal jich dost, a to právě kvůli nabízené ceně.