Koho štvou hluční sousedé a chce prodat byt, aby se mohl odstěhovat na klidnější místo, má šanci, že se domluví s městem. Chomutov chce za pomoci 7,5 milionu korun z evropských dotací vykoupit a opravit zhruba dvě desítky bytů pro sociální účely, a tak stanovil podmínky a založil webové stránky, kam mohou prodávající směřovat své nabídky.

Výkupem bytů město sleduje trojí užitek. Vyhoví lidem, kteří by se své nemovitosti z nějakého důvodu rádi zbavili. Samo začne systematičtěji budovat fond sociálních bytů, k čemuž se zavázalo, a pomůže osobám ve složité životní situaci.

„Rádi bychom občanům zprostředkovali solidní bydlení za přijatelné peníze,“ nastínil náměstek primátora Milan Märc (Nový sever), který má v gesci sociální oblast. „Zaměřit se chceme převážně na matky samoživitelky, seniory nebo mladistvé, kteří opustili dětský domov,“ upřesnil.

S poradenstvím a podporou k nim budou docházet sociální pracovníci. Město ví o nejméně 130 lidech, kteří by sociální byt potřebovali, zatím jich ale pro tyto účely má jen dvanáct.

Cenu rozhodne znalec

Chomutov je připraven odkoupit za cenu podle znaleckého posudku byty 1+1 až 3+1, které jsou v osobním vlastnictví a nevázne na nich exekuce ani jiné omezující právo. Musí být hned obyvatelné, bez parazitů a se základním vybavením, jako je sprcha, toaleta a kuchyňská linka s troubou. „Když to zjednoduším, mohou tam být počmárané zdi, ale nemůže být vytržený záchod a ze zdi nesmí trčet trubky,“ shrnul náměstek primátora David Dinda (Nový sever).

Vlastníci mají k využití formulář na stránkách vykupbytuchomutov.cz, kde jsou také podrobné podmínky výkupu. Prvních dvacet bytů v pořadí od nejnižší navrhované kupní ceny navštíví znalec. Ten posoudí jeho stav i cenu.

Když zhodnotí, že se byt k výkupu nehodí nebo zájemce nepřijme cenu podle znaleckého posudku, postoupí do výběru další.

Nabízené byty mohou být z celého Chomutova s výjimkou sídliště Kamenná a ulic kolem soudu. Jde totiž o vyloučené lokality a podmínkám projektu tak nevyhovují. „Mrzí mě to, mám signály, že právě na Kamenné by bylo k prodeji opravdu hodně bytů a za částky příznivé pro město,“ poznamenal Märc.

Podle vedení města je ale možné, že se otevřou i další možnosti výkupu, které tyto oblasti nevynechají. Před spuštěním jsou vládní dotace týkající se pořízení sociálních a dostupných bytů, případně by se mohly koupit z rozpočtu města, pokud se na tom shodnou zastupitelé.

„Nikde není psáno, že nemůžeme přikoupit třeba deset bytů na Kamenné, pokud uznáme, že je to ekonomicky výhodné a sociálně žádoucí,“ řekl k tomu Dinda.

Sešněrovaná cena

Chomutov chce nakoupit zhruba dvě desítky bytů nejen letos, ale i každý další rok. Slabinou je v záměru především výkupní cena. Město se musí držet pravidel spjatých se správou cizího majetku a nabízí ceny ze znaleckého posudku. Oproti tomu nemají soukromí investoři problém zaplatit víc. Kvůli tomu se Chomutovu před rokem nepodařilo odkoupit byty v problémové Borové ulici a ztroskotal i loňský záměr Klášterce nad Ohří. Když chtěl za dotace vykoupit byty, nesehnal jich dost, a to právě kvůli nabízené ceně.