Jdeme do voleb a rozdáme vám statisíce korun. To hlásají Severočeši.cz, kteří kandidují do komunálních voleb v Chomutově.
Chtějí se prosadit v konkurenci ostatních stran pomocí strategie, se kterou uspěli jejich souputníci v Mostě. Ti před čtyřmi lety ovládli tamější radnici a letos chtějí znovu.

Nyní stejnou kampaň zažijí Pomoci jim v tom mají „úplatky“ Chomutovákům. Ti mohou v loterii vyhrát desítky cen – například auto, tři zájezdy k moři, deset notebooků, deset kol a dvacet tisícikorunových poukázek. Ceny strana rozdá ještě před volbami.
Na kampaň mají Severočeši.cz v Chomutově připraveno 1,2 milionu korun. „Velká část půjde na ty ceny, na plakáty a propagaci dáme méně,“ řekl Deníku Vojtěch Čihař, který je lídrem kandidátky.

Čihaře znají lidé především jako šéfa sportovního oddílu, do zastupitelstva už několikrát kandidoval. Mítink, kde se budou rozdávat ceny, pořádá na „domácím“ hřišti v Cihlářské ulici.
Někteří vnímají takovou strategii jako kupování hlasů. „Je to jedna z nejstarších politických praktik, je známá už od starého Říma, říkalo se jí kupování hlasů a překládalo se to jako kažení mravů, neboli Corruptio. Je to tak strašně jednoduché a primitivní, že člověk žasne nad tím, že se to stále děje. Jedno z nejhorších kažení mravů bylo právě kupování hlasů,“ uvedl již dříve pro Deník politolog Zdeněk Zbořil.

To, jestli voliče tato strategie osloví a hlas Severočechům opravdu dají, se teprve ukáže. Nikdo totiž nemůže vědět či přímo ovlivnit, zda lidé k volbám vůbec půjdou a případně koho zvolí, hlasování je tajné.
Mosteckému sdružení, které zakládal tamější podnikatel, který stojí i za Severočeši.cz, se ale tato taktika vyplatila a volby vyhrálo.
Chomutovská odnož jde do boje o voličské hlasy se stejnou strategií. Kromě rozdávání dárků a cen slibuje i další materiální výhody. Odvoz odpadků zdarma nebo jízdu v MHD zdarma pro důchodce a školáky.

Na prvních místech kandidátky jsou podnikatelé, na dalších najdeme například ředitele domova dětí nebo manažera KLH Chomutov. Většinou jde o nestraníky, někteří jsou členy Suverenity Jany Bobošíkové.