Ostřílení komunální politici v Kadani budou naslouchat mladým mozkům s jejich neotřelými nápady. Radit jim má nově vytvořená komise pro juniory složená z čerstvých vysokoškoláků. První nápady a podněty předloží už za měsíc.

Do komise město dosadilo tři studenty, od kterých čeká, že budou aktivní a tvůrčí. „Chceme od nich mladé názory, které už nás starší nenapadnou. Navíc čekáme, že se budou scházet s dalšími mladými a sbírat od nich podněty. Jak a kde, to necháme na nich, protože jim nechceme nic předepisovat. Ať to sami vymyslí,“ nastínil kadaňský místostarosta Jan Losenický.

V obci Spořice oslavily v sobotu děti svůj mezinárodní den.
OBRAZEM: Den dětí oslavili ve Spořicích elektrickým rodeem

Nápad vznikl, protože město sice pořádá pravidelná setkání na sídlištích, kam mohou lidé přicházet s náměty na zlepšení. Využívají je ale hlavně rodiny a starší obyvatelé. „O mladé tam nezavadíte,“ mrzí starostu Jiřího Kulhánka. Optika mladých tak městu schází.

Ve školách obvykle vznikají parlamenty, kde mají mladí možnost promlouvat do chodu školy a dělit se o názory na život ve městě. Jsou i v Kadani. „Jenže studentské parlamenty mají jepičí život, studenti po maturitě odejdou,“ vysvětlil starosta, proč nemohou být stálou studnicí nápadů.

Díky odvolatelnosti nehrozí útlum

Oproti tomu bude nově založená komise pro juniory skutečným poradním orgánem rady s poradní funkcí danou zákonem. „Čekáme osobní a občanskou angažovanost. V komisi je možné člověka odvolat, když není akceschopný, případně může odejít sám na svou žádost a místo něj přijde někdo jiný, aktivní,“ zdůraznil jaké to nese městu výhody místostarosta. Nehrozí tak útlum, protože členové mohou chrlit nápady v jakémkoli složení.

Kadaňská komise pro juniory je svým zaměřením ojedinělá v kraji a s největší pravděpodobností i v Česku. „Hledal jsem, jestli mají jinde v České republice něco podobného, a nenašel. Když je někde komise pro mládež, většinou v ní sedí staří pardálové, kteří vedou kluby a domovy mládeže,“ uvedl Jan Losenický.

V sobotu oslavil v Kadani Maxipes Fík své narozeniny. Pochází totiž ze zaniklé obce Ahníkov, která stávala nedaleko.
FOTO: Pohádkový hrdina Maxipes Fík slavil narozeniny. Popřála mu i Saxana

Jako první poradce si město vybralo Jakuba Jana Fialu, který studuje práva na Západočeské univerzitě v Plzni, a ačkoli je mu 21 let, napsal ve spolupráci s dalším studentem už dvě učebnice angličtiny pro středoškoláky. Je také městským instagramistou. Vedle něj je členem Vojtěch Friml, student elektrotechnické fakulty na Českém vysokém učení technickém v Praze a Barbora Slámová, která studuje pedagogiku na ústecké UJEP.

Práci v komisi vnímají jako příležitost. „Je to naprosto skvělé. Jsme rádi, že chce město brát zřetel na názory mladých lidí,“ ocenil Jakub Fiala. „Můžeme dávat relevantní návrhy na zlepšení a podílet se na tom, kam by měla Kadaň směřovat, aniž by bylo potřeba vstoupit do komunální politiky,“ dodal. Spolu s Barborou Slámovou by se například rád zaměřil na lepší komunikaci mezi městem a veřejností, a to především na sociálních sítích. „Vnímáme, že je roztříštěná,“ zmínil jeden ze svých postřehů.

Ilustrační foto
Statisícové škody. Vandalové ničí na Chomutovsku koše i památky

Další z trojice, Vojtěch Friml vidí smysl v technologiích, jak z Kadaně udělat chytré město a posunout ji k průmyslu 4.0, tedy blížící se čtvrté průmyslové revoluci.

Ačkoli členové juniorské komise tráví větší část týdne ve městech, kde studují, jako nevýhodu to nevnímají. Spíše naopak. „Můžeme se tam inspirovat a přenést dobré nápady do Kadaně,“ vidí příležitost Jakub Jan Fiala.