„Fotovoltaická elektrárna se bude skládat ze dvou samostatně oplocených ploch,“ nastínil projektový manažer investorské společnosti Jiří Martinák. „Na pozemcích budou umístěny konstrukce pro fotovoltaické panely, kioskové trafostanice a další materiál. Součástí výstavby jsou i obslužné komunikace, výstavba rozvodny a naučné stezky,“ doplnil v oznámení pro posouzení vlivu na životní prostředí.

Elektrárna má být sestavená z 91 665 kusů panelů z oceli a hliníkových částí o výkonu 600 wattů. Proud pocházející ze slunečního záření bude dodávat do distribučního systému energetické společnosti ČEZ. Místo ve Chbanech investor vybral s ohledem na jeho potenciál pro výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů. „Dalším důvodem byla i možnost připojení na dopravní a technickou infrastrukturu,“ podotkl Martinák.

Jedna část solárního parku má být umístěná na ploše, která byla využívaná jako sklad štěrkopísku a právě se rekultivuje. Druhá na zemědělsky využívané půdě. Ta je však horší kvality a nachází se až ve čtvrté třídě ochrany.

Soláry? Hlavně, že se nestaví na zeleném poli

Vedení Chban vůči záměru nemá výhrady. „V zásadě proti tomu nic nemáme, obnovitelé zdroje mají zelenou, v Evropě je to trend,“ prohlásil starosta Jiří Hoření. „Pro nás je směrodatné, že vznikne na rekultivovaných plochách, což je lepší než je stavět na zelených polích,“ doplnil.

Výstavba solární elektrárny by mohla začít už v příštím roce nebo roce následujícím. Sama zabere nejvýše pět měsíců. Panely pak na místě setrvají třicet let.

Do solárů chce na severu Čech investovat také polostátní energetická skupina ČEZ. Obří fotovoltaickou elektrárnu plánuje například v místě rekultivované výsypky Dolů Nástup Tušimice a úložiště popílku mezi elektrárnami Prunéřov a Tušimice. Její instalovaný výkon by měl dosáhnout až padesáti megawattů. Obsadit má dvě samostatná pole o celkové rozloze 60 hektarů, kde se počítá s umístěním 109 tisíc solárních panelů. Stavba má začít v příštím roce.

Ještě větší solární projekt chystá v Hrušovanech na Chomutovsku, kde by fotovoltaická elektrárna měla dosahovat výkonu přes 100 megawatt.

Vůbec největší solární elektrárna v Česku je plánovaná v bývalém vojenském prostoru Ralsko na Českolipsku v Libereckém kraji. Instalovaný výkon by měl v maximální variantě dosahovat 10 megawattů.

Na území šesti krajů České republiky aktuálně přeměňují energii slunečního záření v ekologickou elektřinu solární elektrárny ČEZu o celkovém výkonu 126 megawattů. Loni vyrobily více než 136 tisíc megawatthodin, což představuje meziroční nárůst o 12 procent.

Mohlo by vás zajímat: Podívejte se, jak zbourali komín z 19. století. Patřil cihelně v Chomutově

V Chomutově zbourali komín bývalé cihelny z 19. století | Video: Deník/Miroslava Šebestová